Reklama
Rozwiń

Zmiana zasad premiowania może zostać uznana za zwolnienia grupowe

Pracodawca, wręczając wypowiedzenia zmieniające, powinien przewidzieć, że nie wszyscy pracownicy je przyjmą i zastanowić się, czy przypadkiem nie przeprowadza zwolnień grupowych.

Publikacja: 13.02.2025 04:30

Zmiana zasad premiowania może zostać uznana za zwolnienia grupowe

Foto: Adobe Stock

Jeżeli co najmniej pięciu pracowników zwolniono za wypowiedzeniem definitywnym lub w wyniku nieprzyjęcia wypowiedzenia zmieniającego, wprowadzającego niekorzystną dla pracownika zasadniczą zmianę istotnych elementów jego umowy o pracę, to zwolnienie pozostałych następuje również w ramach „zwolnienia grupowego”. To sedno wyroku Sądu Najwyższego z 24 października 2024 r., II NSNc 93/24.

W analizowanej sprawie Prokurator Generalny wniósł skargę nadzwyczajną. Spór dotyczył grupy pięciu byłych pracowników, którzy nie przyjęli wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy, a w  konsekwencji – ich umowy o pracę uległy rozwiązaniu. Powodowie uważali, że pracodawca powinien wypłacić im trzymiesięczną odprawę w związku z zastosowaniem przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych).

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Outsourcowanie pracowników spoza UE. Istotne, choć niezdefiniowane w przepisach
Kadry i Płace
Jeszcze w tym roku będą ważne zmiany w rekrutacji pracowników
Kadry i Płace
Czy urlop bezpłatny zawsze powoduje zawieszenie stosunku pracy?
Kadry i Płace
W trójkącie umów liczą się korzyści pracodawcy
Kadry i Płace
Od kiedy biegnie termin na dyscyplinarkę?