Od mobbingu do przestępstwa, czyli kiedy mobbing staje się karalny

Chociaż to kodeks pracy definiuje i sankcjonuje mobbing w zakresie prawa pracy, jednak w określonych przypadkach może on również stanowić przestępstwo. Kiedy nękanie pracownika przekracza granice prawa pracy i podlega odpowiedzialności karnej?

Publikacja: 20.02.2025 05:00

Od mobbingu do przestępstwa, czyli kiedy mobbing staje się karalny

Foto: Adobe Stock

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek przeciwdziałania mobbingowi. Ponosi on odpowiedzialność, gdy nie wykona należycie tego obowiązku, mimo że to inne osoby (np. współpracownik lub przełożony) dopuszczali się negatywnych zachowań względem pracownika. Z kolei kodeks karny przewiduje sankcje karne wobec osób wykonujących czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, które naruszają prawa pracownicze w sposób uporczywy lub złośliwy (218 § 1a Kodeksu karnego.). Mobbing w świetle Kodeksu pracy podlega odpowiedzialności cywilnej. Oznacza to, że pracownik może dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia w sądzie pracy, jeżeli wykaże szkodę wynikającą z mobbingu. W przypadku przestępstwa z art. 218 § 1a k.k. odpowiedzialność ma charakter karny, co oznacza możliwość nałożenia na sprawcę grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do dwóch lat.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Dozwolona krytyka szefa czy zniesławienie?
Kadry i Płace
Czy pakiet deregulacyjny zespołu Rafała Brzoski obejmie działy kadr?
Kadry i Płace
Kiedy pracodawca musi dać wolne związkowcowi?
Kadry i Płace
Pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia, ale też innych świadczeń. Jakich?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Czy można zwolnić z pracy za mem?