Reklama
Rozwiń

Od mobbingu do przestępstwa, czyli kiedy mobbing staje się karalny

Chociaż to kodeks pracy definiuje i sankcjonuje mobbing w zakresie prawa pracy, jednak w określonych przypadkach może on również stanowić przestępstwo. Kiedy nękanie pracownika przekracza granice prawa pracy i podlega odpowiedzialności karnej?

Publikacja: 20.02.2025 05:00

Od mobbingu do przestępstwa, czyli kiedy mobbing staje się karalny

Foto: Adobe Stock

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek przeciwdziałania mobbingowi. Ponosi on odpowiedzialność, gdy nie wykona należycie tego obowiązku, mimo że to inne osoby (np. współpracownik lub przełożony) dopuszczali się negatywnych zachowań względem pracownika. Z kolei kodeks karny przewiduje sankcje karne wobec osób wykonujących czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, które naruszają prawa pracownicze w sposób uporczywy lub złośliwy (218 § 1a Kodeksu karnego.). Mobbing w świetle Kodeksu pracy podlega odpowiedzialności cywilnej. Oznacza to, że pracownik może dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia w sądzie pracy, jeżeli wykaże szkodę wynikającą z mobbingu. W przypadku przestępstwa z art. 218 § 1a k.k. odpowiedzialność ma charakter karny, co oznacza możliwość nałożenia na sprawcę grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do dwóch lat.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?