Aktualizacja: 21.02.2025 13:43 Publikacja: 20.02.2025 04:40
Foto: Adobe Stock
ZUS ma szerokie pole do ingerowania w treść stosunków prawnych, a nawet ustalania nowych stosunków na mocy wydawanych decyzji. Jedną z takich możliwości, szczególnie dotkliwą w skutkach dla przedsiębiorcy, jest ustalenie rzeczywistego płatnika składek. W przypadku osób prawnych skutki te mogą być dotkliwe nie tylko dla samego przedsiębiorcy, ale i wobec osób współodpowiedzialnych za długi spółki na podstawie przepisów o odpowiedzialności osób trzecich.
Nawet w międzynarodowej korporacji praca nie może trwać bez przerwy, a zatrudniony musi mieć czas na odpoczynek.
W sytuacjach patologicznych inspektor przekształci umowy cywilnoprawne w umowy o pracę. Propozycje zmian w KPO budzą wątpliwości firm.
Firma musi podać w dokumencie wypowiedzenia umowy o prace powód rozwiązania tej umowy w sposób konkretny i zrozumiały dla pracownika.
Pracownik korzystający z bonów i kart żywieniowych może być obciążony nie tylko podatkiem, ale także składkami ZUS. Mimo wprowadzenia wyższych limitów, niełatwo jest skorzystać z rozwiązań, które powinny służyć zatrudnionym. Dlaczego?
Nawet bez polskiej ustawy o sztucznej inteligencji, firma może wprowadzić regulacje określające, jak z niej korzystać. Brak takich zasad może przysporzyć pracodawcy problemów.
Od 1 marca 2025 roku zmienią się limity kwot, które emeryci i renciści mogą dorobić do swoich świadczeń - przypomina w najnowszym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Istnieje kilka sposobów na ustalenie wynagrodzenia członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Każda z nich ma swoje wady i zalety.
Wypłata zaliczek na poczet zysku w spółkach handlowych jest praktyką dość często stosowaną przez wspólników, mającą na celu wcześniejszą (niekiedy cykliczną) dystrybucję osiąganych profitów. Zasady wypłat zależą od rodzaju spółki.
Odsetek firm, które pozwalają zatrudnionym na wykonywanie pracy w formie zdalnej, skurczył się w ciągu roku o 9 pkt proc. Tak wynika z raportu Grant Thornton.
To Filipińczycy i Kolumbijczycy dostali w 2024 r. najwięcej zezwoleń na pracę w Polsce, wyprzedzając pracowników z Indii i Nepalu. Pomimo większych trudności ze ściąganiem obcokrajowców trafiło do nich nieco więcej zezwoleń niż rok wcześniej.
Pakiety medyczne, czyli najatrakcyjniejszy w oczach pracowników benefit, mogą w 2025 r. zdrożeć nawet o 30 proc.
Samo korzystanie z pracy osób na tzw. home office w Polsce nie oznacza z automatu powstania stałego zakładu zagranicznej spółki w rozumieniu polsko-duńskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Kłopoty ze znalezieniem pracowników w oświacie, służbie zdrowia, transporcie publicznym, czy osób do służb mundurowych są wyzwaniem dla władz samorządowych. Te braki kadrowe mogą wpłynąć na jakość usług publicznych i na funkcjonowanie miast.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas