Aktualizacja: 16.04.2025 07:28 Publikacja: 20.02.2025 04:30
Foto: Adobe Stock
Pozew rozpoczyna postępowanie sądowe w sprawach pracowniczych. Może zostać sporządzony w dowolnej formie – najczęściej jest to wydruk komputerowy. Korzystanie z szablonów nie jest konieczne, ale zwykle wygodne. Takie szablony są dostępne na licznych stronach internetowych. Już od dawna nie obowiązują formularze z postępowania uproszczonego, chociaż wciąż wiele osób składa na nich pozwy. Jeśli zawiera wszystkie niezbędne elementy, sąd nada pozwowi bieg.
W każdym pozwie należy oznaczyć sąd i strony (powoda i pozwanego) oraz podać ich adresy. Pracownik oraz pracodawca, będący osobą fizyczną, musi wskazać swój numer PESEL (względnie NIP), a osoba prawna lub jednostka organizacyjna - numer KRS, ewentualnie NIP. Numer PESEL pozwanego pracownika (lub pracodawcy, gdy pozew składa etatowiec) można wskazać (jest on znany powodowi). Gdy pracodawca jest przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, podaje się adres do korespondencji wpisany do ewidencji.
Granica między wolnością słowa a naruszeniem obowiązków pracowniczych bywa płynna i zależy od kontekstu.
Zespół Rafała Brzoski domaga się, by dokumenty pracownicze w wersji elektronicznej miały taką samą wartość prawn...
Udział w rozprawie przedstawicieli organizacji związkowej, bez względu na obecność zawodowego pełnomocnika, jest...
Nieważne zrzeczenie się wynagrodzenia przez pracownika nie pozwoli firmie zaoszczędzić. Pracodawca zapłaci jeszc...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Nie każda krytyka przełożonego może być uznana za naruszenie obowiązków pracowniczych. Kiedy aktywność w interne...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas