Aktualizacja: 24.03.2025 01:38 Publikacja: 20.02.2025 04:30
Foto: Adobe Stock
Pozew rozpoczyna postępowanie sądowe w sprawach pracowniczych. Może zostać sporządzony w dowolnej formie – najczęściej jest to wydruk komputerowy. Korzystanie z szablonów nie jest konieczne, ale zwykle wygodne. Takie szablony są dostępne na licznych stronach internetowych. Już od dawna nie obowiązują formularze z postępowania uproszczonego, chociaż wciąż wiele osób składa na nich pozwy. Jeśli zawiera wszystkie niezbędne elementy, sąd nada pozwowi bieg.
W każdym pozwie należy oznaczyć sąd i strony (powoda i pozwanego) oraz podać ich adresy. Pracownik oraz pracodawca, będący osobą fizyczną, musi wskazać swój numer PESEL (względnie NIP), a osoba prawna lub jednostka organizacyjna - numer KRS, ewentualnie NIP. Numer PESEL pozwanego pracownika (lub pracodawcy, gdy pozew składa etatowiec) można wskazać (jest on znany powodowi). Gdy pracodawca jest przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, podaje się adres do korespondencji wpisany do ewidencji.
Nie można podejmować decyzji o zatrudnieniu, zwolnieniu czy awansie wyłącznie na podstawie przynależności do grupy uprzywilejowanej.
Przybywa zadłużonych płatników. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty, a nawet ich umorzenie. Decyzja ZUS, choć uznaniowa, nie może być dowolna i podlega kontroli sądowej.
Przed pracodawcami nie lada wyzwanie, aby jednocześnie zapewnić zgodność z nowymi regulacjami dot. różnorodności i nie narazić się na oskarżenia o dyskryminację.
Osoba, która szkodzi zgłaszającemu naruszenia prawa, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Ustawa o ochronie sygnalistów zawiera przepisy karne.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Od użyczenia mieszkania, za które zatrudniony płaci miesięcznie 10 zł, można nie odprowadzać składek. To przełom w stanowisku ZUS.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
• Przełomowy wyrok dotyczący kosztów uzyskania przychodów • NSA o podatkowych skutkach tzw. leasingu zwrotnego • Sposób na problemy podatkowe według zespołu Brzoski • Mały ZUS Plus: koniec sporu o liczenie karencji? • Czy będzie podwyżka kar dla firm? Sejm przyjął poprawkę • Deregulacja: zachętą do stosowania mediacji w sporach z urzędami • Ważne terminy na ten tydzień
Wpłatę powitalną otrzymuje uczestnik PPK, który spełnił łącznie dwa warunki. Po pierwsze, jest uczestnikiem tego programu przez co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe. Po drugie, na jego rachunek PPK trafiły - finansowane przez niego - wpłaty podstawowe za co najmniej 3 miesiące. Aby otrzymać dopłatę roczną, trzeba - w danym roku kalendarzowym - zgromadzić w PPK odpowiednią kwotę wpłat.
Pracodawca, który przetwarza dane z jawnych rejestrów, np. CEIDG, w celu uzasadnienia wypowiedzenia, nie łamie RODO.
W pierwszym pakiecie deregulacyjnym przyjętym przez rząd znalazł się zapis, który ma rozwiązać problem interpretacyjny dotyczący możliwości ponownego zgłaszania się do Małego ZUS Plus.
Niedawno opublikowane wyniki światowego badania „People at work 2025”, przeprowadzonego przez ADP Research, pokazują różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami w ocenie swojego środowiska pracy, wynagrodzenia oraz kondycji psychicznej. Oto, jak przedstawiają się statystyki z przeprowadzonych analiz.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownicy należący do pewnych kategorii podlegają ochronie i w związku z tym nie można wypowiedzieć im umowy. Kto może liczyć na taki przywilej?
W 2024 r. zgłoszono o 235,1 tys. umów o dzieło mniej niż w 2023 r. – wynika z najnowszych danych ZUS, do których dotarła „Rzeczpospolita”.
Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej kwoty wypłaconej zwolnionemu pracownikowi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas