Jak prawidłowo złożyć pozew do sądu pracy?

Pozew zawierający braki lub nieopłacony zostanie zwrócony. Jakie wymogi musi spełniać i jaką należy od niego uiścić opłatę, by tak się nie stało?

Publikacja: 20.02.2025 04:30

Jak prawidłowo złożyć pozew do sądu pracy?

Foto: Adobe Stock

Pozew rozpoczyna postępowanie sądowe w sprawach pracowniczych. Może zostać sporządzony w dowolnej formie – najczęściej jest to wydruk komputerowy. Korzystanie z szablonów nie jest konieczne, ale zwykle wygodne. Takie szablony są dostępne na licznych stronach internetowych. Już od dawna nie obowiązują formularze z postępowania uproszczonego, chociaż wciąż wiele osób składa na nich pozwy. Jeśli zawiera wszystkie niezbędne elementy, sąd nada pozwowi bieg.

W każdym pozwie należy oznaczyć sąd i strony (powoda i pozwanego) oraz podać ich adresy. Pracownik oraz pracodawca, będący osobą fizyczną, musi wskazać swój numer PESEL (względnie NIP), a osoba prawna lub jednostka organizacyjna - numer KRS, ewentualnie NIP. Numer PESEL pozwanego pracownika (lub pracodawcy, gdy pozew składa etatowiec) można wskazać (jest on znany powodowi). Gdy pracodawca jest przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, podaje się adres do korespondencji wpisany do ewidencji.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Śniadania nie można jeść na kolację
Kadry i Płace
Inspekcja sama zmieni współpracę na etat
Kadry i Płace
Jak prawidłowo podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę?
Kadry i Płace
Trudno o zwolnienie ze składek ZUS od posiłku
Kadry i Płace
Zasady korzystania z AI uchronią pracodawcę przed roszczeniami