Nienależne wpłaty do PPK są zwracane finansującemu

Po otrzymaniu informacji, że wpłaty do PPK są nienależne, instytucja finansowa odkupuje/umarza jednostki uczestnictwa/rozrachunkowe, które zostały nabyte/przeliczone za te wpłaty. Jeżeli nienależne wpłaty zostały dokonane po 20 listopada 2022 r., nie wymaga to zgody uczestnika PPK.

Publikacja: 10.07.2025 04:30

Nienależne wpłaty do PPK są zwracane finansującemu

Nienależne wpłaty do PPK są zwracane finansującemu

Foto: Adobe Stock

Wpłaty do PPK stanowią określony procent wynagrodzenia uczestnika PPK. Podmiot zatrudniający finansuje wpłatę podstawową, wynoszącą 1,5 proc. wynagrodzenia uczestnika, oraz może finansować wpłatę dodatkową – do 2,5 proc. wynagrodzenia. Ponadto z wynagrodzenia uczestnika PPK pobierana jest wpłata podstawowa, która wynosi, co do zasady, 2 proc. wynagrodzenia (jeżeli miesięczne wynagrodzenie uczestnika, osiągane z różnych źródeł, nie przekracza 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, może on skorzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej - nawet do 0,5 proc.). Uczestnik PPK może także finansować wpłatę dodatkową – do 2 proc. wynagrodzenia. Wpłaty do PPK oblicza się i pobiera od całego wynagrodzenia uczestnika PPK. Wynagrodzeniem, w rozumieniu ustawy o PPK, jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia przewidzianego w art. 19 ust. 1 tej ustawy (czyli do tzw. 30-krotności), oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Poniżej odpowiadamy na pytania pracodawców, dotyczące nienależnych wpłat do PPK.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?
Reklama
Reklama