Nie tak łatwo wprowadzić obniżkę wynagrodzeń w trakcie epidemii koronawirusa

Zmiana regulaminu wynagradzania wymaga uzgodnień z działającymi w firmie organizacjami związkowymi. Ustalenie, kto jest partnerem do tych rozmów oraz tego, czy jego stanowisko jest dla pracodawcy wiążące, bywa jednak skomplikowane.

Publikacja: 08.11.2020 00:01

Nie tak łatwo wprowadzić obniżkę wynagrodzeń w trakcie epidemii koronawirusa

Foto: Adobe Stock

Sytuacja pandemii jest sytuacją kryzysu gospodarczego. Z przyczyn ekonomicznych zmusza pracodawców do niezaplanowanych działań, takich jak zwolnienia, likwidacje stanowisk czy zmiana warunków wynagradzania pracowników.

Co do zasady wszelkie zmiany w wynagradzaniu pracowników powinny znaleźć odzwierciedlanie w zmianie regulaminu wynagradzania. Regulamin wynagradzania jest tym aktem prawnym, na który często patrzy zarówno pracodawca, jak i pracownik. I to bez względu na to, czy aktualnie jest okres dobrej koniunktury, czy nie. Ale szczególnie w tym drugim przypadku. Jest to kwestia tak istotna, jak też wyjątkowo skomplikowana. Skomplikowana na dwóch płaszczyznach – płaszczyźnie brzmienia przepisów i płaszczyźnie orzeczniczej. Aby zrozumieć istotę problemu, należy przytoczyć relewantne w tym zakresie regulacje.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?