Aktualizacja: 27.06.2020 18:59 Publikacja: 27.06.2020 00:01
Foto: AdobeStock
Ziszcza się zły scenariusz na rynku pracy. Zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych zgłasza coraz więcej pracodawców. Dla większości z nich podjęcie takich decyzji było tylko kwestią czasu. Wyraźne oznaki dekoniunktury w niektórych branżach nie pozostawiają złudzeń co do najbliższej
przyszłości i żadne nadzwyczajne środki ochrony miejsc pracy temu nie zapobiegną. Co najwyżej pozwolą na odłożenie zwolnień w czasie i to też nie na długo.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zostaną podniesione z mocą wsteczną. Kiedy i za jaki okres pracodawcy będą mogli ubiegać się o ich wyrównanie?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?
Spółka Beko Europe porozumiała się ze związkami zawodowymi w sprawie warunków zwolnienia niemal 2 tys. osób w związku z zamknięciem dwóch fabryk w Polsce.
Według rady zakładowej związków zawodowych Volkswagen planuje w Niemczech zamknąć co najmniej trzy fabryki i zwolnić dziesiątki tysięcy pracowników. Grupa Volkswagena poinformowała pracowników o tych planach - mówi Daniela Cavallo, szefowa rady zakładowej grupy.
Pomimo dwucyfrowego wzrostu skali zwolnień grupowych nie widać zwiększonego napływu bezrobotnych do urzędów pracy. Statystyki wspiera demografia i... szara strefa.
Do końca 2024 r. 35 proc. organizacji (firm i instytucji) w Polsce planuje rekrutacje nowych pracowników, a 42 proc. nic nie będzie zmieniało w zatrudnieniu. Tylko 19 proc. zastanawia się nad zwolnieniami.
Zwolnienie większej liczby osób w krótkim czasie może wymagać stosowania szczególnego trybu. Kiedy to jest konieczne? Czy redukcja zatrudnienia może dotknąć każdego pracownika? Komu przysługuje ochrona? Komu należy się odprawa?
Proces zwolnień grupowych w PKP Cargo dopiero się rozpoczął, ale nie ma pieniędzy na odprawy. Spółka ma umowy na zatrudnienie blisko 2 tys. swoich pracowników w innych firmach.
Koncern, do którego należą teraz zakłady wcześniej należące do amerykańskiego Whirlpoola, zapowiedział zamknięcie fabryk kuchni, suszarek i komponentów w Łodzi oraz wrocławskiej fabryki lodówek. W sumie pracę straci 1,8 tys. osób.
Przed uruchomieniem procedury zwolnień grupowych pracodawca powinien ustalić m.in. planowaną liczbę zwalnianych osób i akceptowalne w orzecznictwie sądowym kryteria doboru pracowników do zwolnienia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas