Aktualizacja: 20.01.2021 12:36 Publikacja: 20.01.2021 16:00
Foto: Adobe Stock
- Wprowadzamy ruchomy rozkład czasu pracy. Pracownicy jednego z działów mieliby zaczynać pracę pomiędzy godz. 7.00 a 9.00. W tym dziale pracują dwie osoby niepełnosprawne – jedna o lekkim, druga o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy one też mogą pracować w ruchomym rozkładzie? – pyta czytelniczka.
Osoba niepełnosprawna może pracować w ruchomych rozkładach czasu pracy, niezależnie od orzeczonego stopnia niepełnosprawności. Taki rozkład nie generuje automatycznie ani pracy w godzinach nadliczbowych, ani w porze nocnej. Nie wpływa też na liczbę godzin pracy. A to do tych kwestii odnoszą się szczególne regulacje ochronne z zakresu czasu pracy obejmujące pracowników niepełnosprawnych.
Nie można podejmować decyzji o zatrudnieniu, zwolnieniu czy awansie wyłącznie na podstawie przynależności do grupy uprzywilejowanej.
Przybywa zadłużonych płatników. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty, a nawet ich umorzenie. Decyzja ZUS, choć uznaniowa, nie może być dowolna i podlega kontroli sądowej.
Przed pracodawcami nie lada wyzwanie, aby jednocześnie zapewnić zgodność z nowymi regulacjami dot. różnorodności i nie narazić się na oskarżenia o dyskryminację.
Osoba, która szkodzi zgłaszającemu naruszenia prawa, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Ustawa o ochronie sygnalistów zawiera przepisy karne.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Od użyczenia mieszkania, za które zatrudniony płaci miesięcznie 10 zł, można nie odprowadzać składek. To przełom w stanowisku ZUS.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Pracą w godzinach nadliczbowych w systemie równoważnym nie jest przekroczenie maksymalnego, dwunastogodzinnego wymiaru, jaki pracodawca mógłby zaplanować. Znaczenie ma wymiar zaplanowany w rozkładzie.
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów przedsiębiorcy będą zobowiązani do uwzględniania zasad uniwersalnego projektowania już na etapie tworzenia produktów i usług, tak aby były one intuicyjne i dostępne dla jak najszerszego grona użytkowników – wyjaśnia Małgorzata Lorek, prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Nawet w międzynarodowej korporacji praca nie może trwać bez przerwy, a zatrudniony musi mieć czas na odpoczynek.
Gdy zespoły pracujące w różnych krajach spotykają się online lub muszą szybko odpowiadać na pytania klienta z innego kontynentu, różnice czasowe mogą stać się wyzwaniem. Jak zarządzać czasem pracy w takiej sytuacji?
Sądy rozbieżnie interpretują przepisy dotyczące obowiązku pełnienia przez aptekę dyżuru w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy.
Pracodawca może domagać się wykazania przez pracownika, ile czasu faktycznie przebywa na rehabilitacji.
Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy. W dłuższym horyzoncie czasowym. Pomoże technologia i wzrost gospodarczy, pod który fundamenty kładliśmy, harując w latach 90.
Choć w części branż i firm ograniczenie liczby godzin pracy nie byłoby problemem, to w wielu sektorach, na czele z ochroną zdrowia, pogłębiłoby niedobór pracowników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas