Ruchomy rozkład czasu pracy także dla niepełnosprawnych

Normy ochronne dotyczące pracowników niepełnosprawnych odnoszą się do pracy nadliczbowej i w godzinach nocnych. Nie zakazują natomiast stosowania ruchomego rozkładu czasu pracy.

Publikacja: 20.01.2021 16:00

Ruchomy rozkład czasu pracy także dla niepełnosprawnych

Foto: Adobe Stock

- Wprowadzamy ruchomy rozkład czasu pracy. Pracownicy jednego z działów mieliby zaczynać pracę pomiędzy godz. 7.00 a 9.00. W tym dziale pracują dwie osoby niepełnosprawne – jedna o lekkim, druga o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy one też mogą pracować w ruchomym rozkładzie? – pyta czytelniczka.

Osoba niepełnosprawna może pracować w ruchomych rozkładach czasu pracy, niezależnie od orzeczonego stopnia niepełnosprawności. Taki rozkład nie generuje automatycznie ani pracy w godzinach nadliczbowych, ani w porze nocnej. Nie wpływa też na liczbę godzin pracy. A to do tych kwestii odnoszą się szczególne regulacje ochronne z zakresu czasu pracy obejmujące pracowników niepełnosprawnych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?