Molestowanie: fałszywe oskarżenia musi obalić pracodawca

To na pracodawcy ciąży obowiązek udowodnienia, że rozstanie czy pogorszenie sytuacji pracownika nie ma związku z udzieleniem przez niego wsparcia dyskryminowanemu etatowcowi.

Publikacja: 15.12.2019 00:01

Molestowanie: fałszywe oskarżenia musi obalić pracodawca

Foto: Adobe Stock

- Była pracownica wystąpiła przeciwko nam (sp. z o.o.) z pozwem o odszkodowanie za molestowanie seksualne w miejscu pracy (art. 183a § 2 i § 6 k.p.). Wniosła o przesłuchanie w charakterze świadka koleżanki z tego samego działu. Ta zeznała, że wielokrotnie słyszała, jak członek zarządu proponował byłej pracownicy podwyżkę w zamian za seks. Miesiąc po rozprawie pracodawca zwolnił również tę kobietę. Wypowiedzenie bezterminowej umowy uzasadniono jej nieuprzejmym zachowaniem wobec współpracowników i kontrahentów pracodawcy (podano konkretne daty i szczegółowy opis, na czym to postępowanie polegało), a także licznymi błędami w rozliczanych dokumentach finansowych (wskazano, jakie to pomyłki i kiedy do nich doszło), co naraziło spółkę na szkodę majątkową. Kobieta odwołała się od wypowiedzenia, argumentując, że przyczyna zwolnienia jest nieprawdziwa, a rzeczywistym powodem jest wsparcie, jakiego udzieliła w toku procesu koleżance molestowanej przez członka zarządu. Jak w tej sytuacji pracodawca może się bronić? – pyta czytelniczka.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?
Reklama
Reklama