Aktualizacja: 03.04.2025 10:07 Publikacja: 03.10.2024 14:00
Paweł Korzybski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona
Foto: tv.rp.pl
Jakie obecnie nastroje panują w branży ochrony? - Nastroje w branży ochrony są stabilne, ale zmiany legislacyjne, które wchodzą w życie w 2025 r. w tym przede wszystkim zmiana płacy i stawki minimalnej to z pewnością jest dla nas wyzwanie. Dochodzi do tego niepewność dotycząca tego czy wejdzie w życie przepis dotyczący pełnego ozusowania umów zleceń. To też może być dla nas wyzwanie cenowe i kolejny cios dla branży. Ta niepewność przede wszystkim przekłada się jednak na naszych klientów, którzy nie widzą, jakie budżety mają założyć na usługi związane z ochroną. Staramy się jednak informować naszych klientów o możliwym wzroście cen - mówi Paweł Korzybski i dodaje. - Przy wzroście płacy minimalnej o 8,5 proc. mamy do czynienia z 8,5 – proc. wzrostem kosztów osobowych w przypadku pracowników zarabiających najmniej. System ochrony na różnych obiektach jest jednak bardziej skomplikowany i to też wiąże się z odpowiednimi gradacjami stawkowymi. Przy takim założeniu możemy więc mówić o minimum 10 proc. wzroście kosztów ochrony w przyszłym roku – wskazuje. Nie ukrywa on, że branża ochrony już teraz stara się już teraz informować klientów o możliwym wzroście cen.- Jest bardzo duża grupa świadomych klientów. Nie jest to pierwszy rok, w którym będziemy mieli aktualizację cen związanych z płacą minimalną. Ten maraton trwa już dziewięć lat. Dokonując aktualizacji z roku na rok w pewnym momencie dojdziemy jednak do ściany – ostrzega szef Polskiego Związku Pracodawców Ochrona. Podkreśla on, że przez ostatnie lata rynek ochrony też się zmienił.
Opracowanie nowych rozwiązań w medycynie to wiele lata pracy i potężne pieniądze. Polskich firm najczęściej na t...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Unia Europejska planuje zmiany w raportowaniu ESG. To, co miało ułatwić życie firmom, na razie spowodowało poczu...
Polscy producenci żywności radzą sobie dobrze, jednak lista ryzyka jest długa. Wojna handlowa i choroby - ptasia...
UE nie potrzebuje wojny celnej, bo sama pielęgnuje bariery w handlu na unijnym rynku, które odpowiadają 45 a naw...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Wysiłki dotyczące uproszczenia prawa i wykluczenia absurdów mogą mieć ograniczony zakres bez usprawnienia sądown...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas