Aktualizacja: 14.11.2024 13:22 Publikacja: 03.10.2024 14:00
Paweł Korzybski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona
Foto: tv.rp.pl
Jakie obecnie nastroje panują w branży ochrony? - Nastroje w branży ochrony są stabilne, ale zmiany legislacyjne, które wchodzą w życie w 2025 r. w tym przede wszystkim zmiana płacy i stawki minimalnej to z pewnością jest dla nas wyzwanie. Dochodzi do tego niepewność dotycząca tego czy wejdzie w życie przepis dotyczący pełnego ozusowania umów zleceń. To też może być dla nas wyzwanie cenowe i kolejny cios dla branży. Ta niepewność przede wszystkim przekłada się jednak na naszych klientów, którzy nie widzą, jakie budżety mają założyć na usługi związane z ochroną. Staramy się jednak informować naszych klientów o możliwym wzroście cen - mówi Paweł Korzybski i dodaje. - Przy wzroście płacy minimalnej o 8,5 proc. mamy do czynienia z 8,5 – proc. wzrostem kosztów osobowych w przypadku pracowników zarabiających najmniej. System ochrony na różnych obiektach jest jednak bardziej skomplikowany i to też wiąże się z odpowiednimi gradacjami stawkowymi. Przy takim założeniu możemy więc mówić o minimum 10 proc. wzroście kosztów ochrony w przyszłym roku – wskazuje. Nie ukrywa on, że branża ochrony już teraz stara się już teraz informować klientów o możliwym wzroście cen.- Jest bardzo duża grupa świadomych klientów. Nie jest to pierwszy rok, w którym będziemy mieli aktualizację cen związanych z płacą minimalną. Ten maraton trwa już dziewięć lat. Dokonując aktualizacji z roku na rok w pewnym momencie dojdziemy jednak do ściany – ostrzega szef Polskiego Związku Pracodawców Ochrona. Podkreśla on, że przez ostatnie lata rynek ochrony też się zmienił.
W ciągu ostatnich dwóch lat rynek pomp ciepła w Polsce mocno wyhamował. Co się stało? Kiedy sektor się odrodzi?
Niemiecka gospodarka jest na ostrym zakręcie, co więcej politycy nie mają pomysłu jak zmienić tę sytuację. Przyczyny kłopotów to oprócz na przykład cen energii także demografia.
Czy rynek motoryzacyjny czekają wielkie zmiany? Jaką rolę mogą odegrać w nim chińskie firmy? O tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Jacek Opala, prezes Exact x Forestall.
Ceny ropy naftowej na światowych rynkach notują duże zmiany. W ostatnim czasie wyraźnie jednak one spadły. Dlaczego i co to może oznacza? O tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza jest Michał Stajniak, analityk XTB.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Polska prezydencja powinna wypracować nowy kształt stosunków ekonomicznych z Chinami
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Październik był drugim miesiącem z rzędu, gdy wybór ofert na portalach rekrutacyjnych był większy niż rok wcześniej. Część pracodawców może się już szykować na poprawę wspartą środkami z KPO.
Najwyższa emerytura, jaką wypłaca ZUS wynosi 48 700 złotych. Pobierający ją mężczyzna pracował na nią aż 67 lat. ZUS podał dane o najwyższych i najniższych wypłacanych świadczeniach.
Resort pracy zapowiada, że ZUS będzie płacił zasiłki już od pierwszego dnia choroby. Czy płatnicy, których obowiązki z tym związane zależały od stanu zatrudnienia na 30 listopada, muszą je obliczyć w tym roku?
Inspektor pracy nie jest zobligowany do podejmowania żadnych czynności na gruncie ustawy o ochronie sygnalistów. Nie oznacza to jednak, że nie będzie ustalał, czy wobec zgłaszającego doszło do naruszenia przepisów prawa pracy.
Co do zasady należności z tytułu składek mogą być umorzone w razie ich całkowitej nieściągalności. Co ona oznacza? Czy umorzenie składek jest dopuszczalne, mimo braku spełniania tej przesłanki?
Pracodawca może wypowiedzieć umowę o zarządzanie PPK dopiero wtedy, gdy zawarł taką umowę z inną instytucją finansową. Z umów łączących go z instytucjami finansowymi powinno wynikać, do której z nich trafią dane wpłaty do PPK.
W postępowaniu z zakresu ubezpieczeń społecznych rozkład ciężaru dowodów będzie zależał od rodzaju decyzji. Jeżeli ZUS zmienia sytuację prawną ubezpieczonego, to powinien wykazać uzasadniające ją przesłanki faktyczne np. dotyczące fikcyjnej umowy o pracę.
Miesięczny termin należy liczyć od uzyskania przez pracodawcę sprawdzonych, pewnych, zweryfikowanych informacji o okoliczności, która uzasadnia rozwiązanie umowy. Wiąże się z tym konieczność ustalenia, kogo należy zaliczyć do kręgu osób, do wiadomości których musi dotrzeć wiedza o konkretnych zachowaniach pracownika, dających podstawę do bezzwłocznego zakończenia z nim umowy o pracę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas