Aktualizacja: 07.12.2024 04:12 Publikacja: 03.10.2024 14:00
Paweł Korzybski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona
Foto: tv.rp.pl
Jakie obecnie nastroje panują w branży ochrony? - Nastroje w branży ochrony są stabilne, ale zmiany legislacyjne, które wchodzą w życie w 2025 r. w tym przede wszystkim zmiana płacy i stawki minimalnej to z pewnością jest dla nas wyzwanie. Dochodzi do tego niepewność dotycząca tego czy wejdzie w życie przepis dotyczący pełnego ozusowania umów zleceń. To też może być dla nas wyzwanie cenowe i kolejny cios dla branży. Ta niepewność przede wszystkim przekłada się jednak na naszych klientów, którzy nie widzą, jakie budżety mają założyć na usługi związane z ochroną. Staramy się jednak informować naszych klientów o możliwym wzroście cen - mówi Paweł Korzybski i dodaje. - Przy wzroście płacy minimalnej o 8,5 proc. mamy do czynienia z 8,5 – proc. wzrostem kosztów osobowych w przypadku pracowników zarabiających najmniej. System ochrony na różnych obiektach jest jednak bardziej skomplikowany i to też wiąże się z odpowiednimi gradacjami stawkowymi. Przy takim założeniu możemy więc mówić o minimum 10 proc. wzroście kosztów ochrony w przyszłym roku – wskazuje. Nie ukrywa on, że branża ochrony już teraz stara się już teraz informować klientów o możliwym wzroście cen.- Jest bardzo duża grupa świadomych klientów. Nie jest to pierwszy rok, w którym będziemy mieli aktualizację cen związanych z płacą minimalną. Ten maraton trwa już dziewięć lat. Dokonując aktualizacji z roku na rok w pewnym momencie dojdziemy jednak do ściany – ostrzega szef Polskiego Związku Pracodawców Ochrona. Podkreśla on, że przez ostatnie lata rynek ochrony też się zmienił.
Ostatnio to Polska zaczęła uczyć Niemcy gospodarczej nowoczesności
Gromadzenie i przechowywania olbrzymiej ilości danych – to specjalizacja naszych firm w ramach programów kosmicznych
Jakie konsekwencje dla gospodarki może mieć wolna wigilia? Jakie wzywania i szanse stoją przed nią w przyszłym roku? Na ten temat rozmawialiśmy w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Jak wygląda rynek pracy menedżerów i specjalistów? Zastanawialiśmy się nad tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Artur Skiba, prezes firmy Antal.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
W gospodarce cięższe czasy jeszcze potrwają. Mimo to Polacy biorą kredyty.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Matki wcześniaków nie będą "tracić" urlopu macierzyńskiego. A doktorant zyska prawo do zawieszenia kształcenia na okres korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem.
W przyszłym roku w grudniu będą trzy niedziele handlowe. Jednak pracownicy sklepów będą mogli pracować, rotacyjnie, tylko w dwie z nich.
Młodzież, która za kilka lat wejdzie na rynek pracy, nie ma problemu z zastosowaniem narzędzi AI, ale – jak wskazują eksperci – w trakcie edukacji należy kłaść nacisk na krytyczne analizowanie działania tej technologii oraz możliwych skutków jej użycia.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje ważne zmiany w zasadach L4 od nowego roku. Projekt ustawy zakłada wprowadzenie nowych reguł dotyczących przebywania na chorobowym, kontroli zwolnień lekarskich, wypłat zasiłku chorobowego, a także systemu orzekania.
Zapewnienie odpowiedniego reagowania na zgłoszenia sygnalistów wymaga opracowania i wdrożenia skutecznych, dostosowanych do specyfiki danej organizacji, procedur zgłaszania oraz postępowania z informacjami o naruszeniach.
Umowa o zachowaniu poufności zabezpiecza przed ujawnieniem informacji poufnych udostępnianych w związku ze współpracą pomiędzy stronami. Może zostać zawarta na różnych etapach współpracy: negocjacji, trwania umowy o współpracy i po jej zakończeniu.
Handel elektroniczny staje się przedmiotem intensywnych dyskusji w Brukseli w związku z napływem niezgodnych z unijnymi regulacjami produktów spoza Unii Europejskiej i potrzebą wzmocnienia nadzoru nad platformami internetowymi.
Senatorowie zdecydowali, że pomimo ustanowienia w grudniu przyszłego roku trzech niedziel handlowych, pracownicy handlu wybiorą tylko dwie, w których będą pracować.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas