Aktualizacja: 20.11.2024 13:59 Publikacja: 20.11.2024 12:39
Foto: Adobe Stock
Zawierając umowę licencyjną regulującą zasady korzystania przez licencjobiorcę z utworu, strony określają okres jej obowiązywania. Jeśli licencjobiorca pragnie utrzymać stosunek licencyjny przez jak najdłuższy czas, powinien nalegać na zawarcie umowy na czas nieoznaczony z jednoczesnym wprowadzeniem kilkuletniego okresu wypowiedzenia. Czy jednak takie zapisy wystarczą, by zapewnić mu długoletnie, niezakłócone korzystanie z utworu?
Na potrzeby niniejszego artykułu posłużę się przykładem dwóch spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, które zawierają umowę licencyjną w związku z umową o dzieło. Przedmiotem tej umowy jest wykonanie urządzenia działającego na podstawie oprogramowania, do którego przyjmujący zamówienie posiada autorskie prawa majątkowe, stanowiące utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2022.2509).
Atrakcyjny design daje producentom znaczącą przewagę konkurencyjną i zwiększa wartość produktu.
Rejestracja znaku towarowego wydaje się prostym procesem, jednak w praktyce przedsiębiorcy często popełniają błędy, które mogą kosztować ich czas i pieniądze.
W obliczu globalnych wyzwań związanych z wyczerpywaniem się zasobów naturalnych rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) i technologii ekologicznych staje się priorytetem.
Sprzedawca nieruchomości odpowiada za wady przedmiotu sprzedaży, nawet jeśli o nich nie wiedział.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Agrofotowoltaika łączy rolnictwo z produkcją energii słonecznej, oferując szansę na zwiększenie efektywności wykorzystania gruntów rolnych w Polsce. Jednak obecne przepisy prawne utrudniają rozwój tej innowacyjnej technologii.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Radny powiatu nie może łączyć mandatu z zasiadaniem w zarządzie spółki komunalnej, której działalność jest finansowana z powiatowego budżetu. Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował.
Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia przyznaje akcjonariuszowi uprawnienia osobiste naruszające właściwe dla danego typu spółki zasady funkcjonowania organów spółki, to podlega ona zaskarżeniu jako sprzeczna z prawem i naturą spółki akcyjnej.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
Sekretarz nie mógł skutecznie wprowadzić pod obrady rady miasta uchwały w sprawie ustalenia miesięcznego wynagrodzenia burmistrza.
Podczas zgromadzenia wspólników zazwyczaj podejmowane są decyzje o istotnym znaczeniu dla spółki z o.o. i jej wspólników. Dlatego wspólnik powinien znać procedury zwoływania obrad zgromadzenia oraz podejmowania i zaskarżania uchwał.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas