Fundacja rodzinna nie gwarantuje ochrony przed wierzycielami

Fundacja rodzinna nie gwarantuje ochrony majątku przed wierzycielami, którzy dzięki przepisom prawa mogą skutecznie dochodzić swoich roszczeń.

Publikacja: 03.12.2024 15:40

Fundacja rodzinna nie gwarantuje ochrony przed wierzycielami

Foto: Adobe Stock

Niebawem minie półtora roku od wejścia w życie przepisów ustawy o fundacji rodzinnej z 26 stycznia 2023 r., która obowiązuje od 22 maja 2023 r. Tworzenie fundacji rodzinnych ma na celu zapewnienie, aby przyszłe pokolenia dzięki zgromadzonemu majątkowi kontynuowały działalność fundatora, zamiast dzielić jego dorobek w ramach spadku. Fundator może wnosić do fundacji rodzinnej różne aktywa, takie jak gotówkę, prawa majątkowe czy nieruchomości.

Co jednak w sytuacji, gdy fundator posiada długi, a zamiast je spłacić, przekazuje cenny majątek nieruchomy do fundacji rodzinnej, pozostawiając swoich wierzycieli bez możliwości dochodzenia należności? Z pomocą wierzycielom nieuczciwego fundatora przychodzą nie tylko przepisy ustawy o fundacji rodzinnej, ale także kodeks cywilny i prawo upadłościowe.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Nawigator prawny Poradnik
SLAPP po polsku. Gdy prawo przestaje być bronią, a staje się pałką
Nawigator prawny Poradnik
ORD-U – archaiczny i uciążliwy obowiązek
Nawigator prawny Poradnik
Kiedy umowa przedwstępna staje się pułapką?
Nawigator prawny Poradnik
Sprzedaż prywatnych gruntów a VAT – przełomowy wyrok TSUE
Nawigator prawny Poradnik
Pomiar powierzchni użytkowej w umowie deweloperskiej – luka w przepisach