Odszkodowania za opóźnienie w transporcie międzynarodowym

Roszczenia z międzynarodowej umowy drogowego przewozu towarów, nawet w przypadku złożenia zastrzeżenia we właściwej formie, we właściwym terminie, przedawniają się w terminach określonych w konwencji CMR.

Publikacja: 03.02.2025 09:34

Odszkodowania za opóźnienie w transporcie międzynarodowym

Foto: Adobe Stock

Konwencja o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (zwana konwencją CMR) stanowi źródło prawa przewozów międzynarodowych drogowych. Akt ten reguluje w prawie polskim stosunki prawne z zakresu transportu drogowego – przewozu – pod warunkiem że miejsce odbioru i przeznaczenia są w różnych krajach, niezależnie od pochodzenia, w tym obywatelstwa stron umowy przewozu. Sąd polski, rozstrzygając spór powstały na gruncie takiego przewozu, będzie zobligowany do stosowania przepisów konwencji, w zakresie, w jakim spór ten jest regulowany przez jej przepisy. Ten akt prawny wprowadza bardzo sformalizowane obowiązki stron umowy przewozu, przewidując jednocześnie poważne skutki prawne związane z niedopełnieniem przewidzianych w niej obowiązków – często sprawiających na pierwszy rzut oka wrażenie przestarzałych. Wynika to z tego, że konwencja jest aktem prawnym obowiązującym już prawie 70 lat, a ponadto reguluje stosunki prawne profesjonalne – między profesjonalistami.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Nawigator prawny Poradnik
Czego spodziewać się w restrukturyzacji
Materiał Promocyjny
Technologia daje odpowiedź na zmiany demograficzne
Nawigator prawny Poradnik
Brak dziedziczności prawa do lokalu socjalnego – zarządca odzyska lokal
Nawigator prawny Poradnik
Na czym polega i jakie znaczenie ma wyjaśnienie oferty w prawie zamówień publicznych
Nawigator prawny Poradnik
Samorządowa grupa kapitałowa i umowy powierzenia-ryzyka podatkowe
Nawigator prawny Poradnik
Czy możliwe jest badanie stawki referencyjnej WIBOR?