Aktualizacja: 11.02.2025 17:29 Publikacja: 11.02.2025 12:50
Ostatnio na nowo rozgorzały dyskusje dotyczące przepisów tzw. Dyrektywy o jawności wynagrodzeń. W 2023 roku Unia Europejska przyjęła Dyrektywę 2023/970, której celem jest wzmocnienie zasady równości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. Według przeprowadzonych bezpośrednio przed przyjęciem dyrektywy badań kobiety w Unii Europejskiej zarabiają średnio o 12,7% mniej niż mężczyźni pracujący na takich samych stanowiskach. Państwa członkowskie mają czas na implementację do 7 czerwca 2026 r., co oznacza konieczność dostosowania systemów wynagrodzeń i raportowania w wielu firmach oraz wprowadzenia innych niezbędnych zmian w organizacjach.
Przyjęte rozwiązania obejmują m.in. zniesienie obowiązku „jedności klas” w zgłoszeniach zbiorowych, zmiany w zakresie definicji oraz opłat.
Powołanie do zarządu, kontrakt menedżerski, umowa o pracę – każda z tych form ma konsekwencje w obszarze ubezpieczeń społecznych i kosztów pracy.
Nie tylko sam układ, ale sposób dążenia do jego zawarcia coraz bardziej ma przypominać klasyczną ugodę.
Uprawniony do mieszkania w lokalu socjalnym na skutek jego udostępnienia przez najemcę bez zgody wynajmującego ma status lokatora zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów.
Zamawiający może wzywać wykonawców do wyjaśnienia treści oferty nawet kilka razy w toku postępowania, przy czym ponowne wezwanie musi dotyczyć innej już kwestii.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce wyniosło w czwartym kwartale 8477,21 zł brutto – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS). To oznacza wzrost o 12,4 proc. rok do roku, już drugi raz z rzędu poniżej prognozy NBP.
Sąd Rejonowy w Rybniku orzekł, że ZUS nie może odmówić wypłaty zasiłku chorobowego mężczyźnie, który na zwolnieniu lekarskim wyjechał do ośrodka leczenia traumy i stresu oraz praktyki medytacji w Meksyku. W Polsce bowiem prześladowała go żona.
Chociaż od ponad dekady Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby pierwszych zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców spoza Wspólnoty, to nie zabiegamy o fachowców i specjalistów.
Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek dane o wynagrodzeniach w 2024 r. To, jaką podwyżkę od marca dostaną miliony emerytów i rencistów zależy od m.in. od realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 r.
Osoba, która decyduje się na przyjęcie funkcji członka zarządu, powinna pamiętać o tym, że odpowiedzialność menedżera za zobowiązania spółki może trwać jeszcze jakiś czas po wygaśnięciu mandatu.
W trakcie dodatkowego wolnego przyznawanego przez firmę pracownikom podlegają oni ubezpieczeniom społecznym – uznał ZUS.
Lekceważenie zasad BHP nie tylko może skutkować poważnymi konsekwencjami związanymi z odpowiedzialnością porządkową czy utratą pracy, ale przede wszystkim może wpłynąć na zdrowie pracowników.
Ministerstwo Obrony Narodowej wymieni legitymacje emerytów-rencistów wojskowych, bo zbyt słabo są zabezpieczone przed możliwością ich sfałszowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas