Gorliwi nie zaoszczędzą na składkach
Przedsiębiorcy, którzy zamienią w lipcu ryczałt na skalę, nie odliczą składek zdrowotnych przypadających na drugą połowę roku. Zdaniem ministerstwa finansów nie pomoże też nadpłata składek przed 1 lipca, czyli jeszcze na ryczałcie.
Ci, którzy pozostaną na ryczałcie, będą mogli odliczać połowę składek zdrowotnych od przychodu tak, jak dotychczas.
Czytaj więcej:
Kilka systemów podatkowych, czyli trudny PIT za 2022 r.
W rozliczeniu rocznym podatnicy będą musieli pogodzić trzy zmiany przepisów podatkowych do jakich doszło w tym roku. Jeśli dojdzie do zmiany formy opodatkowania – a taka możliwość będzie od 1 lipca – konieczne będzie złożenie dwóch odrębnych zeznań. Jedno za część roku, gdy dzialalność była opodatkowana ryczałtem, a drugie za czas rozliczania na zasadach ogólnych.
Wyzwania będą także dwa: właściwe rozliczenie składki zdrowotnej oraz zaliczek na PIT za 2022 oraz inne ewidencjonowanie przychodów i kosztów.
Płatnicy także będą musieli – znów – ogarnąć zmianę rzeczywistości I wprowadzić nowy system kadrowo-płacowy. Od 1 lipca znika ulga dla klasy średniej i obowiązek podwójnego przeliczania wynagrodzeń. W zamian wprowadzona zostanie nowa skala podatkowa, ze stawkami 12 i 32 proc.
Czytaj więcej:
Jak nie stracić ryczałtu, gdy robi się to samo, co wcześniej na etacie
Osoba, która od stycznia prowadzi biznes opodatkowany ryczałtem, może łatwo wpaść w pułapkę. Zgodnie z przepisami, prawo do ryczałtu tracą podatnicy, którzy świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy. Okres karencji dotyczy danego roku podatkowego oraz roku poprzedzającego rok podatkowy.
Skarbówka wydała jednak instrukcje dla tych, którzy chcą uniknąć utraty ryczałtu. Otóż kluczowe jest pojęcie „czynności odpowiadających". Jeśli zakres zadań wykonywanych w ramach umowy o pracę nie będzie tożsamy z usługami świadczonymi w biznesie, można bez obaw przyjmować zlecenia od dawnego pracodawcy.
Eksperci podatkowi zalecają jednak ostrożność. Korzystne interpretacje dotyczyły lekarzy, w przypadku innych zawodów rozróżnienie „czynności odpowiadających" może nie być tak oczywiste dla urzędników.
Czytaj więcej:
Zerwany kontrakt (np. z powodu inflacji) a koszty podatkowe
Gwałtowny wzrost cen zmusza przedsiębiorców do renegocjowania kontraktów, a nawet ich zrywania lub odstępowania od realizacji. Tymczasem wydatki poniesione na przygotowanie do przetargu (np. wpłacone wadium, analizy, opinie prawne) są ogólnymi kosztami działalności. Zasadne jest więc pytanie: co zrobić, jeśli owe koszty odliczyło się od podatku, a firma zrezygnowała z realizacji kontraktu?
Eksperci podatkowi są zgodni: racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki, które mają ograniczyć straty, są kosztem, bo służą zabezpieczeniu źródła przychodów. I choć pewne ryzyko ze strony fiskusa jest, bo zrywanie umów z powodu inflacji to nowy problem, to doradcy podatkowi nie wróżą urzędnikom sukcesów w razie sporów sądowych na tym tle.
Sposób płacenia podatków też można odziedziczyć
Dwie siostry przyjęły przed notariuszem spadek po ojcu, który był wspólnikiem spółki komandytowej. W skład spadku weszły jego prawa oraz obowiązki w tej spółce. Jedna z sióstr chce kontynuować działalność gospodarczą po ojcu związaną z uczestnictwem w spółce. Problem jest z podatkiem. Do opodatkowania dochodu z działalności ojciec wybrał podatek liniowy według stawki 19 proc. Czy córka wspólnika nabyła prawo do takiego opodatkowania wraz z nabyciem spadku?
Fiskus tego nie potwierdził. Zaznaczył tylko, że podatniczka ma prawo dokonać zmiany sposobu opodatkowania w kolejnych latach. Spadkobierczyni zaskarżyła interpretację i wygrała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że wybór sposobu opodatkowania dochodów z działalności podatkiem liniowym jest prawem, które podlega sukcesji.
Czytaj więcej:
Wspólnik odliczy od PIT swoją część podatku spółki
Fiskus przyjrzał się sprawie podatnika, który pełnił w spółce komandytowej rolę komandytariusza, ale w trakcie roku podatkowego zdecydował się objąć funkcję komplementariusza. W efekcie, ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, a jednocześnie gwarantuje swoim nazwiskiem wysoki poziom merytoryczny.
Podatnik chciał wiedzieć, czy jako komplementariusz będzie miał prawo odliczyć od PIT przypadającą na niego część CIT spółki. Skarbówka odpowiedziała, że tak. Nie można jednak dokonać tego przy wypłacie zaliczek na poczet zysku, lecz po określeniu należnego CIT spółki za rok podatkowy, za który został wypłacony komplementariuszowi zysk tj. po zakończeniu roku podatkowego. Pomniejszenie nie dotyczy tej części podatku spółki komandytowej, która przypada za okres, gdy podatnik posiadał status komandytariusza.
Czytaj więcej:
Najem mieszkań wycofanych z biznesu opodatkowany ryczałtem
Nieruchomości wykorzystywane w działalności gospodarczej można z niej wycofać i rozliczać na zasadach najmu prywatnego. Czyli ryczałtem według stawek 8,5 i 12,5 proc.
Taką interpretację uzyskał podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie ośmiu mieszkań. Stanowią jego własność i zostały ujęte w ewidencji środków trwałych, są także amortyzowane według indywidualnej stawki 10 proc. Podatnik płaci podatek liniowy 19 proc. Chce jednak zamknąć działalność gospodarczą, a w konsekwencji wycofać składniki majątku z działalności. Nadal jednak zamierza wynajmować mieszkania, tyle że w ramach najmu prywatnego.
Czytaj więcej:
Mieszkanie bliżej pracy można odliczyć od podatku
Czy faktycznie, postanowiło sprawdzić dwóch przedsiębiorców. Pierwszy, zajmujący się doradztwem technicznym, najwięcej zleceń ma w miejscowości oddalonej o ponad 100 km od swojego domu. A jako, że musi tam być przez kilka dni w tygodniu, wynajął kawalerkę, co jest tańsze niż hotel. Drugi – informatyk - nawiązał współpracę z firmą w mieście oddalonym o 140 kilometrów. Zlecone mu zaś zadania wymagają bezpośredniego kontaktu, a dojazdy są zdecydowanie droższym rozwiązaniem niż wynajęcie mieszkania.
Skarbówka odpowiedziała: nie mamy nic przeciwko temu, aby rozliczyć wydatki na mieszkanie wynajęte po to, żeby mieć bliżej do kontrahentów. Ale – to rada dla tych, którzy będą chcieli to zrobić - przedsiębiorca musi mieć dowody potwierdzające, że faktycznie wykonuje firmowe usługi w miejscowości, w której wynajął lokum.
Czytaj więcej: