Jednorazowy odpis na panele na dachu

Korzystną interpretację podatkową otrzymał przedsiębiorca, który zarabia na wynajmie pomieszczeń handlowo-usługowych. Na budynku oferowanym najemcom (który nie jest jego własnością) chce położyć panele fotowoltaiczne. Skarbówka zgodziła się z jego stanowiskiem, że nie jest to inwestycja w obcym środku trwałym, którą należy amortyzować przez dziesięć lat, bowiem fotowoltaika stanowi samodzielny środek trwały. Ponieważ przedsiębiorca jest tzw. małym podatnikiem, może zamortyzować ją jednorazowo w rozliczeniu za miesiąc oddania inwestycji do użytkowania.

Gwoli przypomnienia fiskus przypomniał, że jednorazowa amortyzacja przysługuje podatnikom z przychodami do 2 mln euro rocznie i firmom rozpoczynającym działalność. Jej limit wynosi 50 tys. euro rocznie.

Dwa auta mogą przydać się informatykowi

Kolejna interpretacja, która ucieszy osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, dotyczy rozliczenia w kosztach dwóch samochodów. Wystąpił o nią informatyk na JDG. Opisał, że leasinguje obecnie samochód z instalacją LPG, który jest wykorzystywany przede wszystkim do dojazdów do klientów. Jednak zamierza kupić drugi pojazd - mniejszy i tańszy w utrzymaniu pojazd hybrydowy. Łatwiej znajdzie dzięki niemu miejsce do parkowania i sprawniej będzie się poruszał w miejskich korkach. Jak zauważył przedsiębiorca, coraz częściej pojazdy wyposażone w instalacje LPG mają zakaz wjazdu na parkingi. Dlatego potrzebne jest mu auto, które można wszędzie zaparkować.

Skarbówka przyznała, że nie ma ograniczeń co do liczby aut wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej. Jeśli wszystkie pojazdy są używane do biznesowych celów, można je rozliczać w firmie.

Haracz dla hakera i dla skarbówki

Czy okup, który firma zmuszona jest zapłacić cyberprzestępcom można odliczyć jako koszt uzyskania przychodów? Ministerstwo Finansów odpowiedziało "Rzeczpospolitej", że nie. Dlaczego?

Otóż fiskus przy zaliczeniu wydatku do kosztów stawia trzy warunki:

1. wydatek jest związany z działalnością gospodarczą, a konkretnie z uzyskaniem przychodu bądź zabezpieczeniem jego źródła;

2. koszt musi być udokumentowany;

3. wydatek nie może figurować w negatywnym katalogu kosztów.

Ze spełnieniem dwóch pierwszych warunków przedsiębiorcy nie powinni mieć problemu. Pojawia się on przy trzecim. "Wydatki poniesione przez przedsiębiorcę na okup zapłacony hakerom, dzięki czemu skutki ich ataku zostaną cofnięte, nie mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu. Tego rodzaju czynności nie mogą bowiem stanowić przedmiotu prawnie skutecznej umowy" - wyjaśniło MF.

Jak się zalogować do KSeF?

Już dziś warto zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testować jego możliwości - zachęca Ministerstwo Finansów. Jak wyjaśnia, sposób logowania będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka. Osoby fizyczne mogą korzystać z systemu autoryzując się Profilem Zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym, bez konieczności zgłaszania tego faktu w urzędzie skarbowym. W przypadku szczególnym, tzn. wtedy gdy kwalifikowany podpis elektroniczny nie zawiera NIP i PESEL, istnieje możliwość zgłoszenia tzw. odcisku palca podpisu. W tym celu osoba fizyczna powinna złożyć zawiadomienie ZAW-FA ze wskazaniem danych identyfikujących taki podpis kwalifikowany.

Szkolimy pracowników bez składek

Wydatki na szkolenia oraz na związane z nimi dojazdy, zakwaterowanie czy wyżywienie nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne - tak odpowiedział ZUS firmie, która tworzy na zlecenie klientów gry komputerowe.

Firma chce skierować swoich pracowników na szkolenia, kursy, studia, konferencje i inne tego typu wydarzenia edukacyjne w celu podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych. Wydatki na ten cel mają zostać w pełni sfinansowane ze środków obrotowych firmy. Wszystkie będą korzystały ze zwolnienia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

WIS, WIA i WIP tylko w wersji elektronicznej

Od 1 stycznia 2024 r. w serwisie e-Urząd Skarbowy i na portalu PUESC zostaną udostępnione nowe funkcjonalności, które umożliwią przesłanie wniosków o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wiążących informacji o pochodzeniu (WIP) - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Od 1 lipca 2023 r. wszystkie wiążące informacje wydaje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

WAŻNE TERMINY

PONIEDZIAŁEK

11 grudnia

 √ złożenie zgłoszenia INTRASTAT za listopad 2023 r. 

PIĄTEK

15 grudnia

√ składki ZUS za listopad 2023 r. wpłacają płatnicy posiadający osobowość prawną.
√ wpłata podatku od nieruchomości i podatku leśnego za grudzień 2023 r. przez osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej