Miesiąc bez ZUS to nie dla każdego dobry interes

Wielu przedsiębiorców niecierpliwie czeka na grudzień, bo to pierwszy miesiąc, w którym będzie można zrobić przerwę w opłacaniu ZUS. Okazuje się jednak, że nie wszystkim będzie się ona opłacać. Oto przykład pierwszy z brzegu: płatnik, który opłaca składki na preferencyjnych zasadach albo mały ZUS plus i jest osobą samotną, nie będzie mógł jednocześnie skorzystać z wakacji składkowych i świadczeń w ramach nowego rządowego programu „Aktywny rodzic”, czyli tzw. babciowego. W tym samym miesiącu będzie można skorzystać tylko z jednego z nich, bo zgodnie z przepisami o świadczeniach dla rodziców osoba samotna,  musi podlegać ubezpieczeniom społecznym od minimalnej kwoty wynagrodzenia.

A to nie koniec praktycznych problemów.

Quasi-dotacje mają zneutralizować skutki globalnego podatku 

System ulgi takich jak ulga badawczo-rozwojowa czy zwolnienia z tytułu prowadzenia działalności w ramach specjalnej strefy ekonomicznej  i w Polskiej Strefie Inwestycji, przestanie być korzystny po wprowadzeniu od 2025 roku globalnego podatku minimalnego. Dlatego rząd, aby chronić inwestorów, chce zastąpić ulgi w CIT i PIT systemem quasi-dotacji. Projekt ustawy jest już gotowy, lecz nie przyjęła go jeszcze Rada Ministrów. Nie wiadomo, na jakich zasadach będą funkcjonowały ułatwienia dla przedsiębiorców w SSE i PSI. Tymczasem druga połowa roku to już czas, gdy firmy planują swoje budżety na rok 2025 i dlatego chciałyby mieć już jasny obraz sytuacji. 

Funkcjonujące od 1998 roku SSE dają zatrudnienie dla ponad 400 tys. osób dzięki inwestycjom o łącznej wartości ponad 160 mld zł. Wartość pomocy publicznej z tytułu ulg w SSE i PSI w ostatnich latach wynosiła około 4–6 mld zł rocznie.

Zabezpieczenie auta w leasingu nie zawsze na koszt fiskusa

Pewna firma chciała zabezpieczyć karoserię leasingowanego auta folią ochronną. Przyznała, że nie jest to zobowiązanie wynikające z umowy leasingu, ale warte rozważenia, bo folia chroni lakier przed odpryskami oraz zarysowaniami i pozwala na utrzymanie fabrycznej powłoki w oryginalnym stanie. We wniosku firma zapytała, czy taki wydatek może rozliczyć w kosztach? Twierdziła, iż będzie to inwestycja w obcym środku trwałym.

Urzędnicy nie udzielili merytorycznej odpowiedzi, a jedynie przypomnieli, że inwestycjami w obcych środkach trwałych są wydatki poniesione przez przedsiębiorcę na przystosowanie ich do potrzeb wynikających z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Zatem prawo do amortyzacji takiej inwestycji przysługuje tylko wtedy, gdy jest uzasadniona biznesowo. Tymczasem według skarbówki ten warunek nie został spełniony, bowiem firma nie wykazała w jaki sposób inwestycja wpłynie na jej biznes.

Niepoświadczona strata jest nie do odliczenia 

Spółka oferująca nowoczesne technologie pakowania, dwa lata temu otrzymała zamówienia na cztery dostawy towarów od firmy z Belgii. Zweryfikowała firmę zgodnie z wewnętrzną procedurą, m.in. sprawdziła w bazie VIES, czy jest czynnym podatnikiem VAT. Dostała od niej też wyciąg z rejestru handlowego oraz sprawozdanie finansowe. 

Okazało się, że to było oszustwo. Spółka dostarczyła zamówione towary do magazynu we Francji i wystawiła faktury, ale zapłaty za towar nie dostała. 

Czy spółka może zaliczyć stratę do kosztów? Fiskus stwierdził, że nie. Chociaż bowiem spółka była staranna i weryfikowała kontrahenta, to sprawa wciąż trwa, Oznacza to, że nie została urzędowo poświadczona okoliczność, że odzyskanie środków utraconych w związku z zaistniałą stratą nie jest możliwe.

Kiedy szef musi „kupić” fotografię pracownika

Zwolniony pracownik pozwał pracodawcę o bezprawne wykorzystanie jego fotografii. Została wprawdzie wykonana w godzinach pracy, ale na prywatnym sprzęcie.

Sąd Okręgowy w Gdańsku nieprawomocnym wyrokiem nakazał wypłacić byłemu pracownikowi 60 tys. zł  Uznano bowiem, że jeśli w umowie o pracę podwładny nie miał wpisanego obowiązku robienia zdjęć, to nie mogą one później stać się utworami pracowniczymi.

Sąd zaznaczył, że podstawą do stwierdzenia pracowniczego charakteru utworu – w rozumieniu przepisów prawa autorskiego – nie jest fakt, że autor posłużył się urządzeniem lub materiałami należącymi do zakładu pracy czy fakt, że utwór stworzył w czasie pracy lub tolerował, że zakład eksploatował utwór bez porozumienia z nim.

WAŻNE TERMINY

15 lipca

PONIEDZIAŁEK

√ składki ZUS za czerwiec 2024 r. wpłacają płatnicy mający osobowość prawną
√ wpłata podatku od nieruchomości i podatku leśnego za lipiec 2024 r. przez osoby
√ prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej
wpłata do PPK