Urząd parków narodowych, ochrony dzikich zwierząt i roślin wydał polecenie zamknięcia dostępu do 18 stref w siedmiu parkach morskich. — Nurkowanie w tych miejscach zostało wstrzymane do odwołania, do czasu pełnego odrodzenia się rafy — wyjaśnił przedstawiciel urzędu, Songtham Suksawang.
Zakaz dotyczący siedmiu z 26 parków morskich Tajlandii dotyczy głównie stref na Morzu Andamańskim, na zachodnim wybrzeżu kraju — w popularnych parkach narodowych Similan i Phi Phi, a także koło Tarutao, Chao Mai, Chumphon, Phetra i większości Surin. Songtham podał też, że władze ograniczą również liczbę turystów chcących zwiedzać inne rafy.
Naruszanie zakazu będzie karane grzywną i więzieniem, władze zapowiedziały też zwiększenie liczby patroli walczących z nielegalnym łowieniem ryb. Władze będą ponadto ściśle monitorować proces obumierania i odradzania się korali.
Wzrośnie liczba miejsc do rzucania kotwicy przez łodzie, jachty i statki w rejonach nie objętych zakazem, aby zmniejszyć szkody wyrządzane rafom przez łodzie.
Korale na wschodnim i zachodnim wybrzeżu Tajlandii mocno ucierpiały z powodu niezwykle wysokiej temperatury wody, wywołanej w 2010 r. przez zjawisko klimatyczne El Nino, a także nadmierną obecnością ludzi w pobliżu raf — wyjaśniono w Bangkoku. Zakaz dotyczy stref, w których rafy koralowe obumarły w ponad 80 procentach. Temperatura była o 2 stopnie Celsjusza (3,6 st. Fahrenheita) wyższa od normalnej.
Australijski ośrodek badania raf koralowych stwierdził w opracowaniu opublikowanym w październiku, że rafy w Azji Południowo-Wschodniej i na Oceanie Indyjskim jałowieją (wybielają się) z powodu największego w ostatniej dekadzie wymierania polipów po wzroście temperatury wody w regionie w maju ubiegłego roku.
Cieplejsza woda niszczy polipy i algi, stanowiące pokarm dla korali. Według naukowców rafy koralowe są ważne dla życia pod wodą, bo zapewniają warunki wielu gatunkom i wchłaniają duże ilości szkodliwego dwutlenku węgla. Rafy stały się też ogromną atrakcją dla turystów i źródłem biznesu.
Tajlandia stała się popularnym miejscem do nurkowania. Ośrodki wypoczynkowe oferują wyprawy w rejon raf ciągnących się wzdłuż ponad 3 tys. kilometrów wybrzeża.