Wegańska kiełbasa to kiełbasa. Jakie zmiany dla rynku przyniesie rozstrzygnięcie TSUE?

4 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie kontrowersyjnego francuskiego dekretu z 2022 roku, który zakazywał korzystania z takich nazw, jak stek czy szynka, przez produkty spożywcze pochodzenia roślinnego.

Publikacja: 13.10.2024 23:56

Wegańska kiełbasa to kiełbasa. Jakie zmiany dla rynku przyniesie rozstrzygnięcie TSUE?

Foto: AdobeStock

Tło sprawy: przepisy krajowe oraz pytania prejudycjalne do TSUE

Rynek produktów wegańskich i wegetariańskich z roku na rok rośnie, a „roślinne kiełbaski” czy „wege kabanosy” stały się powszechnym widokiem na półkach sklepowych. Jednak nie wszyscy są zadowoleni z tego, że produkty, które nie mają nic wspólnego z tradycyjną „kiełbasą”, nawiązują do niej w swoim oznakowaniu. W 2020 roku Parlament Europejski odrzucił propozycję wprowadzenia zakazu używania nazw kojarzących się z mięsem w oznakowaniu produktów roślinnych (tzw. veggie burger ban), ale dalszy rozwój rynku roślinnych alternatyw skłonił niektóre państwa członkowskie do wprowadzenia własnych regulacji w tej kwestii. Przykładem takiego działania są przepisy przyjęte we Francji w 2022 roku, które dały początek dla analizowanego w artykule postępowania przed Trybunałem.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Orzecznictwo
Unijny sąd anuluje gigantyczną karę dla Google za nieuczciwe praktyki
Orzecznictwo
Jak rozliczyć kwoty wypłacone byłemu pracownikowi w ramach ugody
Materiał Promocyjny
Bolączki inwestorów – od kadr po zamówienia