Aktualizacja: 24.06.2024 16:37 Publikacja: 24.06.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Sejm 14 czerwca tego roku uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów, której celem jest ochrona osób zgłaszających naruszenie prawa niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby. Ustawa została podpisana przez prezydenta 19 czerwca i opublikowana w Dzienniku Ustaw 24 czerwca ( poz. 928) . Ma wejść w życie 3 miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Dwie tzw. nowe Izby Sądu Najwyższego powinny zniknąć - twierdzi większość prawników pytanych przez „Rzeczpospolitą”. Duże wątpliwości wzbudza natomiast propozycja likwidacji skargi nadzwyczajnej. W tej sprawie nie ma zgody wśród ekspertów „Panelu Prawników”.
Przygotowywana reforma prokuratury powinna zmierzać w kierunku większej samodzielności prokuratorów – uważają eksperci z Panelu Prawników "Rzeczpospolitej".
Prawnicy są podzieleni w sprawie przyszłego traktowania tzw. neosędziów. Jednak większość uważa, że młodym sędziom mianowanym w ostatnich latach nie powinno się utrudniać kariery z powodu polityki, a wyroki neosędziów należy utrzymać w mocy.
Przywrócenie praworządności w sądownictwie nie odbędzie się błyskawicznie. Wymaga co najmniej trzech lat – tak uważa 2/3 prawników pytanych przez "Rzeczpospolitą".
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Uchwała rządu gwarantująca ochronę izraelskiej delegacji była sprzeczna ze standardami praworządności – twierdzi większość prawników pytanych przez „Rzeczpospolitą”. Wielu z nich zauważa, że było to niepotrzebne sianie zamętu na potrzeby polityczne.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W pierwszym pakiecie deregulacyjnym przyjętym przez rząd znalazł się zapis, który ma rozwiązać problem interpretacyjny dotyczący możliwości ponownego zgłaszania się do Małego ZUS Plus.
Niedawno opublikowane wyniki światowego badania „People at work 2025”, przeprowadzonego przez ADP Research, pokazują różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami w ocenie swojego środowiska pracy, wynagrodzenia oraz kondycji psychicznej. Oto, jak przedstawiają się statystyki z przeprowadzonych analiz.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownicy należący do pewnych kategorii podlegają ochronie i w związku z tym nie można wypowiedzieć im umowy. Kto może liczyć na taki przywilej?
W 2024 r. zgłoszono o 235,1 tys. umów o dzieło mniej niż w 2023 r. – wynika z najnowszych danych ZUS, do których dotarła „Rzeczpospolita”.
Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej kwoty wypłaconej zwolnionemu pracownikowi.
Państwowa Inspekcja Pracy nie została „zalana” sprawami emerytur pomostowych. Za to po zmianie przepisów liczba wniosków o świadczenie wzrosła o 15 proc.
Nie będzie podwyżki sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. To efekt czwartkowego głosowania w Sejmie nad ustawą o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP.
To pracownicy z sektora handlu najczęściej liczą się teraz z ryzykiem utraty zatrudnienia, które dostrzega prawie co trzeci z pracujących Polaków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas