Reklama
Rozwiń

Przestój: inna praca za część wynagrodzenia

Jeśli w czasie przestoju w firmie szef powierzył podwładnym inną pracę, musi im zapłacić nie mniej, niż wynosi wynagrodzenie za jej wykonywanie. Ale wszyscy – poza tym, z którego winy doszło np. do awarii – mają gwarancję, że dostaną stawkę zasadniczą nie niższą niż dotychczasowa.

Publikacja: 26.11.2014 06:40

Przestój: inna praca za część wynagrodzenia

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Kodeks pracy nie zawiera definicji przestoju. Jednak powszechnie przyjmuje się, że jest to niezaplanowana i przejściowa przerwa w wykonywaniu pracy spowodowana obiektywnym brakiem możliwości jej świadczenia z przyczyn technicznych lub organizacyjnych. W pojęciu przestoju kryje się pewien element zaskoczenia, nietypowości oraz wyjątkowości zdarzeń, które uniemożliwiają w miarę ścisłe przewidzenie i zaplanowanie przerw następujących w pracy.

Pojęcia przestoju nie wolno interpretować rozszerzająco, ponieważ jest to zjawisko niekorzystne dla pracowników. W tym czasie pracodawca może im bowiem powierzyć inną pracę, co powoduje osłabienie zasady związania stron ustaleniami nawiązanej przez nie umowy o pracę. Dodatkowo ta przerwa może spowodować faktyczne obniżenie wynagrodzenia załogi.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Płace
O ile wzrośnie płaca minimalna i pensje w budżetówce? Negocjacje podwyżek wciąż trwają
Płace
Najniższe wynagrodzenie od 2026 w górę. Rząd podał kwotę
Płace
Zamieszanie wokół podwyżki płacy minimalnej. „To nie może być polityczny targ”
Płace
Można zatrudnić niepełnoletniego i otrzymać nawet 13 tys. zł dofinansowania
Płace
Mniej godzin pracy za takie samo wynagrodzenie. Co na to pracodawcy?