Aby zmotywować podwładnych do wydajniejszej pracy, punktualności czy do osiągania lepszych efektów, pracodawcy często obdarowują ich dodatkowymi profitami. Abonamenty medyczne, dofinansowanie kosztów dojazdów do pracy lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych, kupony na siłownię czy bilety do kina to tylko niektóre ich przykłady.
Oprócz tego zakłady pracy muszą wypłacać niektórym pracownikom dodatkowe należności, które nie są odpowiednikiem ich pracy, ale jednocześnie też nie stanowią formy nagrody. Chodzi m.in. o wypłaty z tytułu podróży służbowej, ekwiwalent za narzędzia pracy kupione przez pracowników, zwrot kosztów używania prywatnego samochodu do celów służbowych.
Generalnie wszystkie te dodatkowe świadczenia ze stosunku pracy, jakie otrzymuje zatrudniony, są przychodem z umowy o pracę. Należy je zatem wycenić i doliczyć do innych przychodów, które podwładny uzyskał w danym miesiącu od szefa, i łącznie opodatkować. Za obliczenie, pobranie i odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych odpowiada oczywiście płatnik, czyli w tym wypadku pracodawca. To ogólna zasada, ale przepisy przewidują od niej wiele wyjątków.
Niekiedy, gdy zakład przekazuje pracownikom dodatkowe świadczenie, w ogóle nie dochodzi do powstania przychodu albo też mamy do czynienia z przychodem zwolnionym z opodatkowania. Wtedy nie odprowadza się zaliczek na podatek dochodowy. Aby zweryfikować poprawnie status podatkowy bonusa, jaki podarowaliśmy podwładnemu, nie wystarczy znajomość ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ordynacji podatkowej.
Trzeba być na bieżąco z interpretacjami podatkowymi, ich treść ciągle się bowiem zmienia. Chcąc ułatwić firmom i ich służbom finansowym to zadanie, przedstawiam poradnik na temat opodatkowania świadczeń pracowniczych. Opisuję w nim sposób opodatkowania poszczególnych profitów, poczynając od tych pozostających teraz na czasie, czyli dofinansowania urlopów podwładnych i napojów im udostępnianym.
Omawiam również opodatkowanie należności z racji delegacji służbowych, abonamentów medycznych, pożyczek przyznanych pracownikom przez zakład czy gwiazdkowych prezentów dla załogi. Wszystkie kwestie analizuję z uwzględnieniem najnowszych interpretacji podatkowych oraz orzecznictwa. Najtrudniejsze zagadnienia prezentuję w formie życiowych przykładów.
Zobacz poprzednie VADEMECUM Podatki i Księgi:
Firma w wynajętym lokalu: koszty, straty, VAT
Kto odpowiada za podatkowe długi spółki
Jak wykorzystać potknięcia fiskusa w postępowaniu podatkowym