Takie sygnały ostatnio docierały do Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, w związku z czym zwróciła się ona z prośbą o wyjaśnienie tej kwestii do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Odpowiedź nie jest niestety dobra dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Choć obowiązek wystawiania INF-U każdemu kontrahentowi, który zapłacił terminowo, wynika z ustawy o rehabilitacji, to karanie za jego niewydanie podmiotowi, który nie może skorzystać z ulgi, bo np. nie płaci składek na PFRON, kłóci się z logiką.

Bez wyjątków

To bardzo zła wiadomość dla wielu sprzedających. Jak bowiem z niej wynika, muszą poświadczyć prawo do ulgi (na formularzu INF-U) wszystkim kupującym. Jeśli tego nie zrobią albo zrobią po terminie, PFRON nałoży na nich karę w wysokości 10 proc. kwoty ulgi, jaka wynikałaby z tego dokumentu.

Jak wskazał w odpowiedzi PFRON, sprzedający nie jest od tego, aby analizować, czy ma jakiś sens to, że wystawi ten dokument. Wielu kupujących nie ma bowiem możliwości skorzystać z tej ulgi. Sprzedającego nie usprawiedliwi również fakt, że koszt wysyłki INF-U przekroczy wartość wykazanej obniżki, a dla kontrahenta jest to tylko papier, który go do niczego nie uprawnia.

Przykład

Firma X, tzw. sprzedający, świadczy usługi monitoringu i grup interwencyjnych osobom prywatnym (chroni ich prywatne domy). Za tę usługę co miesiąc wystawia im fakturę na 100 zł netto. Osoba prywatna nie ma obowiązku dokonywać do PFRON wpłat obowiązkowych, a więc ta grupa klientów nie ma możliwości jej wykorzystania. Dla nich jest to dokument, który klient wyrzuci do kosza, a koszty wystawienia informacji INF-U i wysyłki niejednokrotnie przewyższają samą wartość wystawionej ulgi. Mimo to, zgodnie z odpowiedzią PFRON, sprzedający ma obowiązek terminowo wystawić tę informację. W przeciwnym wypadku naraża się na karę.

Odmiennie niż BON

Stanowisko PFRON jest o tyle zaskakujące, że 24 czerwca 2016 r. w odpowiedzi na to samo pytanie Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Pracy stwierdziło wyraźnie, iż niewystawienie informacji o kwocie ulgi – choć obowiązkowe wobec wszystkich kupujących – nie jest sankcjonowane (BON-I.52316.13.2016.PM). W związku z tym OBPON ponownie wystąpiła z pytaniem do PFRON o zajęcie jednolitego stanowiska przez urzędy.

Autorka jest wiceprezesem Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych