Wynagrodzenie za dyżur - kiedy przysługuje

Wynagrodzenie za dyżur przysługuje tylko wtedy, gdy w zamian za taką czujną aktywność szef nie może zapewnić podwładnemu czasu wolnego.

Publikacja: 28.07.2015 05:40

Foto: 123RF

- Pracodawca wydaje pracownikom polecenie dyżurowania w pracy poza normalnym czasem pracy. Dyżury płatne są tylko wtedy, gdy zachodzi konieczność rzeczywistego świadczenia pracy. W przeciwnej sytuacji pracownicy dostają w zamian za czas spędzony na dyżurze czas wolny w odpowiednim wymiarze. Natomiast pracownicy pełniący dyżur telefoniczny w domu nie otrzymują nawet wolnego. Czy za takie bezpłatne dyżury rzeczywiście nie należy się wynagrodzenie? – pyta czytelnik.

Art. 1515 kodeksu pracy stanowi, że pracodawca może zobowiązać etatowca do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z angażu w zakładzie lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas niego etatowiec nie wykonywał pracy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Płace
O ile wzrośnie płaca minimalna i pensje w budżetówce? Negocjacje podwyżek wciąż trwają
Płace
Najniższe wynagrodzenie od 2026 w górę. Rząd podał kwotę
Płace
Zamieszanie wokół podwyżki płacy minimalnej. „To nie może być polityczny targ”
Płace
Można zatrudnić niepełnoletniego i otrzymać nawet 13 tys. zł dofinansowania
Płace
Mniej godzin pracy za takie samo wynagrodzenie. Co na to pracodawcy?
Reklama
Reklama