Związki zawodowe: lista płac tajemnicą przedsiębiorstwa

Związki zawodowe nie mają prawa dostępu do wszystkich informacji od pracodawcy. Wolno mu ich odmówić, powołując się na tajemnicę przedsiębiorstwa.

Publikacja: 26.02.2015 03:30

Związki zawodowe: lista płac tajemnicą przedsiębiorstwa

Foto: www.sxc.hu

Na żądanie związku zawodowego pracodawca musi udzielać informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności tych o warunkach pracy i zasadach wynagradzania. Nakazuje to art. 28 ustawy o związkach zawodowych z 23 maja 1991 r. (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 167, dalej ustawa o zz). Ponieważ przepis ten jest dość ogólny, wprowadza sporo komplikacji.

Gdy związek zawodowy zażąda, pracodawca podaje informacje niezbędne do prowadzenia przez niego działalności statutowej. Ponieważ jest to organizacja powoływana do reprezentowania i obrony praw pracowników, ich interesów zawodowych i socjalnych, mogłoby się wydawać, że w myśl tej regulacji powinna mieć nieograniczone wręcz prawo domagać się większości informacji. Niewykluczone bowiem, że znaczna ich część dotyczy interesu załogi. Ponadto jedynie związek byłby w stanie określić, jakie dane są mu niezbędne do prowadzenia działalności statutowej. Można zatem dojść do wniosku, że syndykat, będąc do tego legitymowany ustawowo, mógłby żądać także ujawnienia wiadomości objętych tajemnicą przedsiębiorstwa.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Płace
Mniej godzin pracy za takie samo wynagrodzenie. Co na to pracodawcy?
Płace
Więcej pieniędzy dla firm zatrudniających niepełnosprawnych jednak od lipca 2024
Płace
Nadchodzi rewolucja w ogłoszeniach o pracę. Koniec z tajemnicą wynagrodzeń
Płace
Rząd idzie na ustępstwa w sprawie płacy minimalnej. Co się zmieni
Płace
Od dodatku motywacyjnego też trzeba naliczyć wpłaty do PPK
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku