Płaca minimalna dla pracownika delegowanego z Polski do innego kraju UE

Osobom delegowanym do pracy na terenie innego państwa UE polski pracodawca musi wypłacić minimalne wynagrodzenie wynikające z zagranicznego układu zbiorowego.

Publikacja: 13.02.2015 06:45

Płaca minimalna dla pracownika delegowanego z Polski do innego kraju UE

Foto: 123RF

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok ważny dla dużej rzeszy polskich pracowników.  Co roku bowiem ZUS wystawia ok. 250 tys. zaświadczeń potwierdzających podleganie delegowanych pracowników polskiemu ustawodawstwu, co uprawnia pracodawcę do wysłania ekip za granicę. Najczęściej dzieje się to w sektorze budowlanym i usługowym.

Tak też było w tej sprawie. Dotyczyła ona polskiej spółki Elektrobudowa SA, która na budowę najnowszej fińskiej elektrowni atomowej wysłała 186 pracowników. Mieli oni wykonać prace elektryfikacyjne. Wysłani uznali jednak, że ich wynagrodzenie jest za niskie. W Finlandii bowiem w ich branży są stosowane układy zbiorowe, przewidujące wyższe uposażenia i dodatkowe uprawnienia pracownicze od tych, które mieli w swoich umowach o pracę, podlegających prawu polskiemu. Przelali więc swoje wierzytelności względem pracodawcy na rzecz fińskiego związku zawodowego działającego w branży energii elektrycznej, by ten dochodził przed fińskim sądem ich uprawnień.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Płace
Więcej pieniędzy dla firm zatrudniających niepełnosprawnych jednak od lipca 2024
Płace
Nadchodzi rewolucja w ogłoszeniach o pracę. Koniec z tajemnicą wynagrodzeń
Płace
Rząd idzie na ustępstwa w sprawie płacy minimalnej. Co się zmieni
Płace
Od dodatku motywacyjnego też trzeba naliczyć wpłaty do PPK
Płace
Związki zadowolone z reformy płacy minimalnej. Ale…