Wynagrodzenie w obcej walucie - o czym trzeba pamiętać

Nie ma przeszkód, żeby ustalić w umowie wynagrodzenie w innej walucie niż polska. Trzeba jednak trzymać się wtedy terminu wypłaty, bo inaczej rozliczenia składkowo-podatkowe będą błędne.

Publikacja: 30.12.2014 06:00

Wynagrodzenie w obcej walucie - o czym trzeba pamiętać

Foto: www.sxc.hu

Szef ustalił z pracownikiem pochodzącym ze Słowacji, że będzie mu wypłacał wynagrodzenie w euro. Czy w ogóle można w Polsce rozliczać się z pracownikami w innej walucie niż polski złoty? Jak prawidłowo wyliczyć składki ZUS i podatek od tej pensji? – pyta czytelniczka.

Obecnie nie ma przepisu, który zabraniałby tego typu praktyki. W 2009 r. uchwalono zmiany w ustawie – Prawo dewizowe (DzU z 2002 r. nr 141, poz. 1178 ze zm.) oraz w kodeksie cywilnym. Od 24 stycznia 2009 r. strony mogą ustalić przewidywaną zapłatę w walucie innej niż polski złoty. Przepis ten de facto zniósł obowiązek dewizowy i wprowadził możliwość rozliczania się między kontrahentami w innej walucie niż obowiązująca na terytorium Polski.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Płace
Więcej pieniędzy dla firm zatrudniających niepełnosprawnych jednak od lipca 2024
Płace
Nadchodzi rewolucja w ogłoszeniach o pracę. Koniec z tajemnicą wynagrodzeń
Płace
Rząd idzie na ustępstwa w sprawie płacy minimalnej. Co się zmieni
Płace
Od dodatku motywacyjnego też trzeba naliczyć wpłaty do PPK
Płace
Związki zadowolone z reformy płacy minimalnej. Ale…