Jeżeli pracodawca nie chce kontynuować współpracy ?z zatrudnionym na czas nieokreślony i zamierza wymówić mu umowę, musi przestrzegać pewnych warunków formalnych. Po to, aby nie narazić się na zarzut, że wypowiedzenia dokonał w sposób niezgodny z prawem.
W oświadczeniu o zwolnieniu trzeba więc pouczyć etatowca o prawie odwołania się od tej decyzji do właściwego sądu pracy, ewentualnie pisemnie skonsultować zamiar jego zwolnienia z zakładową organizacją związkową. Wolę rozstania artykułuje przy tym na piśmie, wskazując jego przyczyny: prawdziwe, rzeczywiste ?i konkretne (art. 30 § 3–4 k.p.).
Czytelnik zastanawia się, czy wysłanie podwładnemu e-maila zawierającego informację o wypowiedzeniu bezterminowego angażu z uzasadnieniem jest równoznaczne ?z zachowaniem formy pisemnej, a w konsekwencji – czy będzie ono ważne.
Ręką lub palcem
Aby rozwiać te wątpliwości, najpierw należy wyjaśnić, co oznacza „forma pisemna". ?W kodeksie pracy próżno szukać odpowiedzi na to pytanie. Dostarcza jej jednak kodeks cywilny w art. 78. Zgodnie z tym przepisem do zachowania pisemnej postaci czynności prawnej (tu oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu angażu z zachowaniem okresu wypowiedzenia) wystarczy złożyć własnoręczny podpis na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Wyeksponować należy, że równoważne z wyartykułowaniem stanowiska w formie pisemnej jest złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Dopuszczalne jest także przedstawienie poglądów na piśmie przez osoby niemogące pisać z różnych powodów. Następuje to w dwojaki sposób:
- ?poprzez uczynienie na dokumencie tuszowego odcisku palca, a obok niego ktoś inny wypisze ich imię i nazwisko, umieszczając swój podpis,
- ?za składającego oświadczenie podpisze się inna osoba (umieszczając oczywiście swój podpis, a nie zainteresowanego), jej podpis zaś poświadczy notariusz lub wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta bądź marszałek województwa z zaznaczeniem, że złożono go na życzenie tego, kto nie może pisać, ale potrafi czytać (art. 79 k.c.).
Spore ryzyko
Wypowiedzenie podwładnemu angażu w innej formie niż pisemna nie powoduje nieważności tego oświadczenia woli, gdyż takiego rygoru nie przewiduje kodeks pracy (art. 73 § 1 k.c.). Zatrudniający naraża się jednak na to, że ?w ewentualnym procesie ?o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne albo gdy upłynął już okres wymówienia ?o przywrócenie etatowca do pracy lub o zapłatę mu odszkodowania, sąd przyzna rację zwolnionemu. A to dlatego, że uzna, iż wypowiedzenie na skutek niezachowania wymogu pisemności było niezgodne z prawem.
Zakładając, że elektroniczna wiadomość czytelnika nie będzie opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym kwalifikowanym certyfikatem, wysłanie przez niego do podwładnego e-maila z informacją o wypowiedzeniu bezterminowego angażu z uzasadnieniem tej decyzji, to nie jest równoznaczna z zachowaniem formy pisemnej. ?W konsekwencji gdy podwładny wniesie do sądu pozew o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne albo gdy upłynął już okres wymówienia o przywrócenie do pracy lub zapłatę odszkodowania za niezgodne z prawem wymówienie, szef nie odniesie sukcesu w tej sprawie.
Podkreślić jednak trzeba, że brak pisemnej formy wymówienia nie powoduje nieważności oświadczenia woli ?o rozwiązaniu umowy o pracę w tym trybie ani jego nieskuteczności >patrz wymiana ?e-maili między pracodawcą a pracownikiem.
podstawa prawna: art. 30 § 3–4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
podstawa prawna: art. 73 § 1 oraz art. 78- 79 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 121)