Skarbówka nie chce już podatku od przekazywanego pracownikom wsparcia. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy(nr interpretacji: ITPP1/443-356/13/DM).
Wystąpiła o nią firma, która pomaga pracownikom przy okazji świąt, organizuje wycieczki, wynajmuje dla nich salę gimnastyczną. Zapytała, czy przekazywane świadczenia powinny być opodatkowane. Zastrzegła, że nie odlicza VAT od związanych z nimi zakupów.
Izba skarbowa podkreśliła, że pracodawca prowadzący działalność socjalną występuje jedynie jako administrator środków funduszu i nie jest w tym zakresie podatnikiem VAT. Nawet wtedy, gdy pracownik częściowo płaci za świadczenie. Pracodawca jedynie pośredniczy w udostępnianiu mu zewnętrznej usługi, sfinansowanej ze środków socjalnych. Nie uzyskuje za to żadnego wynagrodzenia, gdyż kwota uiszczona przez pracownika przekazywana jest na rachunek funduszu.
Firma administrująca środkami socjalnymi wykonuje jedynie czynności techniczne, które pozostają poza prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą.
Tak więc spółka nabywająca świadczenia w celu udostępnienia uprawnionym osobom nie działa jako podatnik.