Trzynastka bez względu na staż przysługuje w razie rozwiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego w związku z:

- przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo z tytułu niezdolności do pracy lub na świadczenie rehabilitacyjne,

- przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem,

- likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy,

- likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją (art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym).

Przykład

Urzędniczkę państwową, panią Stanisławę, od 1 lipca 2012 r. przeniesiono służbowo do innego urzędu w tej samej miejscowości, z którym nawiązała nowy stosunek pracy. Za 2012 r. należą się jej trzynastki bez względu na staż od obu pracodawców.

Stosunek pracy z pierwszym urzędem uległ bowiem rozwiązaniu w związku z przeniesieniem służbowym urzędniczki, a z drugim urzędem został nawiązany w wyniku przeniesienia służbowego. Żaden z urzędów nie musi badać, czy pracownica w 2012 r. przepracowała faktycznie 180 dni.

Przykład

Stosunek pracy pracownika samorządowego, pana Igora, został z końcem stycznia 2012 r. rozwiązany w związku z przejściem na świadczenie rehabilitacyjne (na podstawie art. 53 kodeksu pracy). W 2012 r. nie nawiązał on już stosunku pracy z tą jednostką. Mimo to ma on prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego bez względu na staż za 2012 r.

Rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem zatrudnionego na świadczenie rehabilitacyjne to jedna z okoliczności uprawniająca do świadczenia bez względu na staż. Trzynastkę należy obliczyć według wynagrodzenia wypłaconego panu Igorowi za czas faktycznie przepracowany w styczniu 2012 r.

Przykład

Pani Wiesława z końcem kwietnia 2012 r. została zwolniona z pracy w państwowej jednostce organizacyjnej, będącej jednostką organizacyjną pracodawcy, z powodu reorganizacji tej jednostki.

Od 1 września 2012 r. podjęła zatrudnienie w samorządowej jednostce budżetowej. U obu pracodawców przysługują jej trzynaste pensje za 2012 r. bez względu na staż.

W państwowej jednostce organizacyjnej straciła pracę w związku z reorganizacją jednostki organizacyjnej pracodawcy, a nowe zajęcie rozpoczęła właśnie w związku z reorganizacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy.