Uprawnienia członka europejskiej rady zakładowej oraz odpowiadające im obowiązki zatrudniającego go polskiego pracodawcy regulują przede wszystkim przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EE9C9BAC7EEE144AB6E100BE9FB72E2E?id=164859]ustawy z 5 kwietnia 2002 r. o europejskich radach zakładowych[/link].

W naszym kraju jest kilkaset takich osób i [b]przysługują im szczególne uprawnienia w zakresie trwałości stosunku pracy[/b]. Wskazana ustawa zawiera między innymi art. 37, w którym określone zostały uprawnienia członka europejskiej rady zakładowej. Zgodnie z tym przepisem, [b]co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z członkiem europejskiej rady zakładowej[/b]. Ochrona ta przysługuje pracownikowi zarówno w czasie trwania mandatu, jak też w ciągu roku po jego wygaśnięciu. Uchylenie ochrony możliwe jest wyłącznie za zgodą reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, a jeżeli pracownik nie jest reprezentowany przez żadną zakładową organizację związkową, to za zgodą okręgowego inspektora pracy właściwego miejscowo dla siedziby pracodawcy. Jest to więc stosunkowo silna ochrona, porównywalna z tą, jaka przysługuje działaczom związkowym.

Przepisy ustawy o europejskich radach zakładowych przewidują również, iż [b]pracodawca nie może zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika będącego członkiem europejskiej rady zakładowej[/b] (tzw. wypowiedzenie zmieniające). Powyższa ochrona także jest rozciągnięta na czas trwania mandatu oraz na rok po jego wygaśnięciu. Uchylenie ochrony jest możliwe wyłącznie za zgodą reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, a jeżeli pracownik nie jest reprezentowany przez żadną zakładową organizację związkową – nie może do niego dojść bez zgody okręgowego inspektora pracy.

Należy jednocześnie pamiętać, iż wypowiedzenie warunków pracy i płacy pracownikowi będącemu członkiem europejskiej rady zakładowej jest możliwe, gdy w firmie są przeprowadzane zwolnienia grupowe w rozumieniu ustawy z 13 marca 2003 r. W takim przypadku ochrona zostaje co do zasady uchylona, jednakże jeżeli wypowiedzenie warunków pracy i płacy spowodowałoby obniżenie wynagrodzenia członka europejskiej rady zakładowej, to do końca okresu, w którym korzystałby ze szczególnej ochrony, przysługuje mu dodatek wyrównawczy.

[i] Autor jest radcą prawnym Wojewódka i Wspólnicy Kancelaria Prawa Pracy[/i]