[b]Zatrudniam pracowników na różnych stanowiskach. Niektórzy z nich pełnią funkcje członków rady nadzorczej spółki na podstawie powołania ich przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Pełnienie tej funkcji nie mieści się w zakresie obowiązków pracowników związanym z zatrudnieniem na konkretnym stanowisku. Spółka wypłaca im wynagrodzenie za pracę w wysokości ustalonej w umowie o pracę z uwzględnieniem postanowień obowiązującego w niej regulaminu wynagradzania.
Na jego podstawie osoby takie otrzymują wynagrodzenie powiększone o dodatek z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej. Uprawniony do niego jest jedynie pracownik spółki. Takiego dodatku nie otrzymują osoby powołane do rady nadzorczej spółki, ale niebędące jej pracownikami. Czy dodatek ten można traktować jak przychód ze stosunku pracy?[/b]
Przy kwalifikowaniu danego świadczenia jako przychodu ze stosunku pracy, w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, decydujące znaczenie ma to, czy określone świadczenie może otrzymać wyłącznie pracownik czy również inna osoba niezwiązana tego rodzaju stosunkiem prawnym.
Jak podkreśliła [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 29 marca 2010 r. (IPPB2/415-27/10-2/MK1)[/b], „istotne jest więc to, czy istnieje związek prawny, lub też faktyczny, danego świadczenia z istniejącym stosunkiem pracy”.
Jeśli tylko pracownicy spółki otrzymujący wynagrodzenie za pracę w ramach stosunku pracy są uprawnieni do otrzymania dodatku z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej i takiego dodatku nie otrzymują osoby powołane do rady nadzorczej, a niebędące jej pracownikami, to dodatek do wynagrodzenia z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej będzie stanowił przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9A9DED2C28407263C2C3A694028581CE?id=346580]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link].[/i]