[b]Nie.[/b] Podstawową zasadą prawa pracy jest to, że pracownik za wykonaną pracę otrzymuje wynagrodzenie.
Nie może się zrzec należności za zadania służbowe ustalonej w sposób umowny. Chodzi tu o zapłatę za pracę, do której nabył już prawo lub miałby je nabyć w przyszłości. Pracodawca nie może skutecznie go do tego zmusić. Nie może się też domagać, aby pracownik zrzekł się jakichkolwiek dodatków do pensji.
Przez pojęcie „wynagrodzenie” należy bowiem rozumieć wszystkie jego składniki z tytułu zatrudnienia określonej osoby, a nie tylko pensję zasadniczą.
Do obligatoryjnych składników wynagrodzenia należą niewątpliwie określone w kodeksie pracy dodatki za pracę wykonywaną w uciążliwych warunkach, a także dodatkowe wynagrodzenie za pracę nadliczbową lub wykonywaną w porze nocnej.
Dlatego [b]niedopuszczalne jest zrzeczenie się prawa do tego rodzaju świadczeń. Nawet jeśli pracownik złoży w kadrach oświadczenie w tej sprawie wskazujące na aprobatę warunków szefa, nie będzie ono ważne.[/b]
[i]Podstawa prawna:
– art. 84, art. 85 i art. 86 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=16CE313132751414394A91DEB4DDED31?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]