Aktualizacja: 17.11.2019 20:15 Publikacja: 17.11.2019 00:01
Foto: Adobe Stock
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 października 2019 r. (II FSK 3677/17).
W wyniku przekształcenia spółki jawnej powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Przed przekształceniem wspólnicy wnieśli do spółki jawnej aport w postaci udziałów w sp. z o.o. oraz wkłady pieniężne. Zgodnie z art. 551 i nast. kodeksu spółek handlowych, wartość obu tych wkładów została w całości przeznaczona na kapitał zakładowy sp. z o.o. Spółka powstała z przekształcenia planowała zbycie udziałów. Miała jednak wątpliwości, w jakiej wysokości rozpoznać koszty podatkowe z tej transakcji. Zwróciła się więc do organu podatkowego o wydanie interpretacji indywidualnej. Zdaniem podatnika kosztem uzyskania przychodu powinna być wartość nominalna udziałów objętych w wyniku przekształcenia przez dotychczasowych wspólników spółki osobowej odpowiadająca wartości udziałów wniesionych aportem. Organ nie zgodził się z tym stanowiskiem. W uzasadnieniu interpretacji wskazał na art. 93a ordynacji podatkowej, zgodnie z którym spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia spółki osobowej wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki swojej poprzedniczki. Wydatkiem poniesionym przez tę spółkę kapitałową nie może więc być wartość nominalna udziałów objętych przez wspólników i nie ma znaczenia, że suma wkładów została w całości przeznaczona na kapitał zakładowy. Fakt, że spółka jest właścicielem udziałów nie świadczy o tym, że poniosła efektywny wydatek na ich nabycie w myśl art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. Przy sprzedaży udziałów kosztem uzyskania przychodów będzie jedynie "koszt historyczny", czyli wydatek poniesiony przez wspólników spółki jawnej na nabycie udziałów w sp. z o.o., który nie został uprzednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Do momentu zbycia udziałów nie ma możliwości rozpoznania wydatków na nabycie udziałów. W przypadku przekształcenia wspólnicy nie wnoszą do spółki kapitałowej żadnego aportu, ponieważ mamy do czynienia z sukcesją generalną. Podatnik zaskarżył tę interpretację, a WSA przyznał mu rację. Organ podatkowy złożył skargę kasacyjną do NSA, która została uwzględniona.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Ustawodawca nadał akcjonariuszom indywidualne uprawnienia, które pozwalają im uzyskać wiedzę o stanie spółki.
Przedsiębiorców przed rozpoczęciem działalności w formie spółki komandytowej powstrzymuje obawa przed odpowiedzialnością. Czy słusznie?
Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach dopłaty do kart na zajęcia sportowe dla pracowników.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia przyznaje akcjonariuszowi uprawnienia osobiste naruszające właściwe dla danego typu spółki zasady funkcjonowania organów spółki, to podlega ona zaskarżeniu jako sprzeczna z prawem i naturą spółki akcyjnej.
Podczas zgromadzenia wspólników zazwyczaj podejmowane są decyzje o istotnym znaczeniu dla spółki z o.o. i jej wspólników. Dlatego wspólnik powinien znać procedury zwoływania obrad zgromadzenia oraz podejmowania i zaskarżania uchwał.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas