Aktualizacja: 18.10.2019 10:27 Publikacja: 20.10.2019 01:01
Foto: Fotolia
Świadczenia kompleksowe są w biznesie codziennością. Często zamawia się towary z wliczonym kosztem przesyłki lub usługę z wliczonym kosztem materiałów. Istotną kwestią przy tego typu świadczeniach jest nie tylko sposób opodatkowania takich świadczeń, ale również sposób ich dokumentowania.
Świadczenie kompleksowe to świadczenie złożone z usługi głównej i pomocniczej, których rozdzielenie na potrzeby opodatkowania podatkiem od towarów i usług z ekonomicznego punktu widzenia miałoby charakter sztuczny. Przykładem może być chociażby zakup okien z montażem, zakup towaru „na wymiar" wraz z usługą cięcia, usługa fryzjerska wraz z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków do włosów. Przy tego typu transakcjach przyjmuje się zasady opodatkowania właściwe dla świadczenia głównego – dostawy towarów lub świadczenia usług, w zależności od tego, które jest dominujące. Wówczas podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę, którą sprzedający/usługodawca ma otrzymać od nabywcy/usługobiorcy, włącznie z podatkami, cłem, opłatami i innymi należnościami o podobnym charakterze (z wyjątkiem kwoty podatku), a także kosztami dodatkowymi takimi jak prowizje, opakowania, transport i ubezpieczenie. Oznacza to, że przyjmuje się miejsce świadczenia, właściwą stawkę podatku oraz moment powstania obowiązku podatkowego dla świadczenia głównego.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
W Krajowym Rejestrze Długów figuruje obecnie ponad 261 tys. firm, które zalegają ze spłatą łącznie 10,26 mld zł. Część z tych należności może przepaść już w Sylwestra. Chodzi o dokumenty wystawione w 2022 r.
Staramy się tak reformować urzędy celno-skarbowe, by szły tam, gdzie są prawdziwe przestępstwa – deklaruje Zbigniew Stawicki, wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
• Obniżka składki zdrowotnej: zwrot w planach rządu • Sąd ostro o naciąganych postępowaniach podatkowych • Nadchodzą duże zmiany w e-fakturowaniu i platformach internetowych • Wakacje składkowe: czy pracownika na długim urlopie wliczać do limitu? • Czy kwalifikacyjny kurs zawodowy zwalnia ze składek ZUS? • Rząd idzie na ustępstwa w sprawie płacy minimalnej. Co nowego? • Ważne terminy na ten tydzień
Elektronizacji rozliczeń VAT raczej nie zatrzymamy – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP.
Rolnik niebędący podatnikiem VAT powinien wystawić na rzecz osób przebywających u niego na wypoczynku rachunki lub faktury za świadczone na ich rzecz usługi wynajmu pokoju, jeżeli zgłoszą takie żądanie w ciągu trzech miesięcy.
• Jest już szansa na składkowe oszczędności, ale wniosek będzie trudny • Ta forma opodatkowania bije rekordy popularności • Co z e-fakturami? Znamy szczegóły • Zalew fałszywych faktur. Skarbówka celuje w oszustów • VAT na artykuły spożywcze dla powodzian • Rząd zdecydował co ze środkami trwałymi • Ważne terminy na ten tydzień
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas