Czy dodatkowe czynności są opodatkowane tak jak świadczenie główne

Świadczenie kompleksowe należy wykazać w fakturze w jednej pozycji, przyjmując zasady rozliczania podatku właściwe dla towaru lub usługi, które są dominujące w transakcji złożonej. Cena powinna natomiast obejmować także koszty dodatkowe.

Publikacja: 20.10.2019 01:01

Czy dodatkowe czynności są opodatkowane tak jak świadczenie główne

Foto: Fotolia

Świadczenia kompleksowe są w biznesie codziennością. Często zamawia się towary z wliczonym kosztem przesyłki lub usługę z wliczonym kosztem materiałów. Istotną kwestią przy tego typu świadczeniach jest nie tylko sposób opodatkowania takich świadczeń, ale również sposób ich dokumentowania.

Świadczenie kompleksowe to świadczenie złożone z usługi głównej i pomocniczej, których rozdzielenie na potrzeby opodatkowania podatkiem od towarów i usług z ekonomicznego punktu widzenia miałoby charakter sztuczny. Przykładem może być chociażby zakup okien z montażem, zakup towaru „na wymiar" wraz z usługą cięcia, usługa fryzjerska wraz z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków do włosów. Przy tego typu transakcjach przyjmuje się zasady opodatkowania właściwe dla świadczenia głównego – dostawy towarów lub świadczenia usług, w zależności od tego, które jest dominujące. Wówczas podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę, którą sprzedający/usługodawca ma otrzymać od nabywcy/usługobiorcy, włącznie z podatkami, cłem, opłatami i innymi należnościami o podobnym charakterze (z wyjątkiem kwoty podatku), a także kosztami dodatkowymi takimi jak prowizje, opakowania, transport i ubezpieczenie. Oznacza to, że przyjmuje się miejsce świadczenia, właściwą stawkę podatku oraz moment powstania obowiązku podatkowego dla świadczenia głównego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak efektywnie zarządzać wdrożeniami podatkowymi
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Leasing operacyjny nie musi być schematem podatkowym
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Objęcie udziałów w spółce z o.o. w ramach programu motywacyjnego bez PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Coraz trudniej płacić gotówką
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Co zrobić, gdy dzwoni pracownik skarbówki? Kiedy rozmowa może nam zaszkodzić?
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń