Aktualizacja: 13.10.2019 20:19 Publikacja: 13.10.2019 17:30
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 sierpnia 2019 r. (0114-KDIP3-1.4011.305.2019.2.MG).
Sprawa dotyczyła podatnika, który – w ramach umowy zawartej z rezydentem islandzkim – zobowiązał się wykonać prace izolacyjne i blacharskie na nieruchomościach położonych na terenie Islandii. Umowa została zawarta na okres krótszy niż rok i nie została przedłużona. Po zakończeniu prac podatnik otrzymał wynagrodzenie w kwocie 48 680,93 euro, które następnie uległo zmniejszeniu o kwotę 7807 euro przeznaczoną na islandzki podatek od źródła. Po powrocie do kraju podatnik rozliczył się z fiskusem, wskazując jako przychód z działalności gospodarczej kwotę 48 680,93 euro. W konsekwencji, doszło do podwójnego opodatkowania tej kwoty – najpierw w Islandii, a następnie w Polsce. Podatnik chciał wiedzieć, czy w tej sytuacji dochód uzyskany przez niego w Islandii powinien zostać zwolniony z opodatkowania w Polsce, a jeśli nie, to czy dochód uzyskany za granicą będzie łączył się z dochodami ze źródeł przychodów położonych w Polsce.
Wraz z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego podziału i przekształcenia transgranicznego pojawił się obowiązek uzyskania opinii szefa KAS potwierdzającej, że takie reorganizacje nie prowadzą do nadużycia prawa podatkowego.
Kwestia opodatkowania wyciągu narciarskiego może zostać ostatecznie rozstrzygnięta. Jedynie elementy budowlane kolei linowej są przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Zrzeczenie się przez bank prawa do podniesienia zarzutu przedawnienia skutkuje – w razie zapłaty przedawnionego zobowiązania, np. odsetek – brakiem możliwości zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów CIT.
Wynajmowanie nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cele mieszkaniowe jest zwolnione z VAT. Warunku tego nie spełnia udostępnianie turystom pokoi gościnnych, gdyż jest to usługa krótkotrwałego zakwaterowania.
Jednostki małe oraz jednostki mikro mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych według zasad określonych w przepisach podatkowych.
Promocyjna oferta jest dostępna dla nowych klientów banku, którzy otworzą konto osobiste CitiKonto wraz z Kontem Oszczędnościowym.
Wraz z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego podziału i przekształcenia transgranicznego pojawił się obowiązek uzyskania opinii szefa KAS potwierdzającej, że takie reorganizacje nie prowadzą do nadużycia prawa podatkowego.
Jednostki małe oraz jednostki mikro mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych według zasad określonych w przepisach podatkowych.
Spółka organizująca festyn dla lokalnej społeczności nie zaliczy wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Decyzja o odpowiedzialności zarządu za długi spółki wydana w siedem dni to łamanie prawa.
Urząd gminy może wyodrębnić środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli we własnym budżecie. Czy taka dopłata jest przychodem nauczyciela podlegającym PIT i czy powstają z jej tytułu obowiązki wobec fiskusa?
Decydujące znaczenie dla ujmowania wydatków w podatkowych kosztach uzyskania przychodów mają przepisy podatkowe, a nie przepisy z zakresu rachunkowości. Moment ujęcia wydatku dla celów bilansowych nie decyduje o momencie uznania go za koszt w ujęciu podatkowym.
Zdaniem fiskusa krajowe i międzynarodowe pasażerskie rejsy morskie noszą znamiona organizacji pobytu poza miejscem zamieszkania, więc są usługami turystyki, opodatkowanymi procedurą VAT-marża, z ograniczonym prawem do odliczenia.
Zmiany systemowe potrzebne do generowania nowego JPK_KR_PD i JPK_ST będą wymagały sporo czasu. Dla podmiotów objętych nowym obowiązkiem już od 2025 r. jest to więc ostatni dzwonek, aby zacząć się przygotowywać do nowego raportowania JPK CIT.
Nie tylko Fiat Punto w wersji Cabrio, ale również motorower, motocykl czy ciągnik siodłowy. Takimi pojazdami po Europie, głównie z Jasła do Brukseli, podróżować miał europoseł Ryszard Czarnecki.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 8 na 9 września Kijów był celem ataku rosyjskich dronów-kamikadze.
Serhij Dobriak, szef wojskowej administracji Pokrowska, przyznaje, że miasto znalazło się w zasięgu nie tylko pocisków balistycznych i wyrzutni rakiet, ale też w zasięgu rosyjskiej artylerii. Rosjanie znajdują się mniej niż 8 km od tego ważnego węzła logistycznego w obwodzie donieckim.
Były wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak najlepiej spełnia kryteria, o których mówił Jarosław Kaczyński, informując o poszukiwaniu kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - ocenili wyborcy tej partii.
Po decyzji PKW sympatycy wpłacili na konto PiS ok. 5 mln zł. Szef klubu partii Mariusz Błaszczak ocenił, że w obecnej sytuacji to kwota niewystarczająca. W rozmowie z Polsat News były wicepremier skrytykował też szefa gabinetu prezydenta Marcina Mastalerka, zarzucając mu, że "zapisał się do obozu Tuska".
Szacunkowa wartość inwestycji w magazyny ciepła do 2030 r. ma wynieść 30 mld zł - wynika z nowego raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej. Wszystkie ankietowane przedsiębiorstwa ciepłownicze chcą oprzeć rozwój o magazynowanie ciepła oraz OZE.
Nie wyobrażam sobie, aby w XXI wieku, w środku Europy, wymagano od kogokolwiek aby upokarzał się i składał tego rodzaju oświadczenia - powiedział warszawski sędzia Igor Tuleya, odnosząc się do propozycji tzw. czynnego żalu, którą zakłada najnowszy projekt Ministerstwa Sprawiedliwości.
Jannik Sinner wygrał drugi w tym roku turniej wielkoszlemowy. Włoch po zwycięstwie w Australian Open tym razem po bezbarwnym finale US Open pokonał Taylora Fritza 6:3, 6:4, 7:5
Podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Gdańsku - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Opóźnia się uruchomienie centralnej rejestracji na wizyty u kardiologa oraz na badania takie jak mammografia i cytologia - zauważa Radio RMF FM.
Pieniądze z KPO spłynęły do Polski dlatego że gwarancje przywrócenia praworządności w Polsce zostały przedstawione - mówiła w rozmowie z RMF FM posłanka KO, Monika Rosa.
Choć Polacy oszczędzają, firmy kurierskie zacierają ręce. Wydajemy mniej, ale kupujemy częściej.
Siedmiu sędziów Izby Cywilnej ma rozstrzygnąć, czy naruszenie zasady, że odroczenie ogłoszenia orzeczenia może nastąpić tylko raz i nie na dłużej niż na miesiąc, skutkuje nieważnością wydanego tak orzeczenia.
Chociaż formalnie trwa jeszcze tegoroczny sezon letni, Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata, analizujący co tydzień ceny w biurach podróży, publikuje już pierwsze porównanie cen wyjazdów, jakie touroperatorzy sprzedają z myślą o sezonie lato 2025.
Słaby popyt na samochody elektryczne zwiększa straty koncernów motoryzacyjnych i zmusza je do opóźniania planów całkowitej rezygnacji z produkcji aut spalinowych.
Choć rynek kurierski nad Wisłą rozgrzany jest do czerwoności, to mniejsze podmioty z branży ledwo zipią. Aż 78 proc. działalności gospodarczych w tym sektorze znajduje się w słabej lub wręcz bardzo złej kondycji – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Po trzech latach od ogłoszenia pięcioletniego planu prezesa Pata Gelsingera, który miał uczynić Intela hegemonem na rynku chipów, amerykański koncern znalazł się w kryzysie. Teraz rozważa drastyczne zmiany.
"Czy zgadza się Pani/Pan ze stwierdzeniem, że PiS może się rozpaść po decyzji PKW w sprawie sprawozdania finansowego?" - takie pytanie zadano uczestnikom sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Kandydat na prezydenta wenezuelskiej opozycji, Edmundo Gonzalez, wylądował w Hiszpanii, gdzie będzie ubiegał się o azyl - informuje Madryt.
Innowatorzy znad Wisły stworzyli bota, który ma wyręczać pracowników rejestracji w placówkach medycznych. Pomoże im zaoszczędzić kilkadziesiąt godzin pracy tygodniowo, pacjentom zaś umożliwi całodobowy kontakt z przychodnią.
Izrael przeprowadził w niedzielę, późnym wieczorem, atak powietrzny na Syrię, atakując liczne cele w muhafazie (prowincji) Hana - informują syryjskie media państwowe. W ataku zginęło co najmniej czterech cywilów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę
Tak jeden z kaukaskich narodów stał się zakładnikiem imperialnej polityki Kremla. Ku przestrodze innym, których politycznie i finansowo uzależnił od siebie Władimir Putin.
Dzisiaj obywateli już nie ma, politykę opanowali bowiem wyznawcy. A tam, gdzie w polityce szerzą się wyznania, tam nieuchronnie pojawiają się fanatyzm i doktrynerstwo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas