Aktualizacja: 13.10.2019 20:19 Publikacja: 13.10.2019 17:30
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 sierpnia 2019 r. (0114-KDIP3-1.4011.305.2019.2.MG).
Sprawa dotyczyła podatnika, który – w ramach umowy zawartej z rezydentem islandzkim – zobowiązał się wykonać prace izolacyjne i blacharskie na nieruchomościach położonych na terenie Islandii. Umowa została zawarta na okres krótszy niż rok i nie została przedłużona. Po zakończeniu prac podatnik otrzymał wynagrodzenie w kwocie 48 680,93 euro, które następnie uległo zmniejszeniu o kwotę 7807 euro przeznaczoną na islandzki podatek od źródła. Po powrocie do kraju podatnik rozliczył się z fiskusem, wskazując jako przychód z działalności gospodarczej kwotę 48 680,93 euro. W konsekwencji, doszło do podwójnego opodatkowania tej kwoty – najpierw w Islandii, a następnie w Polsce. Podatnik chciał wiedzieć, czy w tej sytuacji dochód uzyskany przez niego w Islandii powinien zostać zwolniony z opodatkowania w Polsce, a jeśli nie, to czy dochód uzyskany za granicą będzie łączył się z dochodami ze źródeł przychodów położonych w Polsce.
Regulacja dotycząca odszkodowania w wysokości dwukrotności stosownego wynagrodzenia nie rozróżnia odpowiedzialności za naruszenie zawinione i niezawinione. Nie daje też możliwości zmiany wysokości roszczenia ze względu na okoliczności naruszenia.
Zmiany w składce zdrowotnej, które ostatecznie uchwalono i które weszły w życie od stycznia, są w zasadzie kosmetyczne. Na większą reformę musimy poczekać jeszcze rok.
Minimalny podatek dochodowy należy rozliczyć w zeznaniu rocznym składanym do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego. W przypadku podatników, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, termin ten upływa 31 marca br.
Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na istotne zmiany w opodatkowaniu, które weszły w życie 1 stycznia. Kluczowym aspektem tych zmian jest wprowadzenie nowych, niezależnych od prawa budowlanego definicji budynku i budowli.
Od 1 stycznia obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej i wyłączono z podstawy jej wymiaru przychody ze sprzedaży środków trwałych. Większa reforma składki ma wejść w życie za rok.
Porozumienie zawarte przez spółkę z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną wywołuje obowiązek ubezpieczeniowy.
Data formalnego wykreślenia firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie jest jedyną okolicznością przesądzającą o tym, kiedy podatnik zaprzestał działalności.
Minister finansów w nowym formularzu PIT-R (wersja 22) ujednolicił sposób wykazywania przychodów, jasno wskazując, że zastosowanie ma zasada kasowa, nie memoriałowa.
Odszkodowanie za zniszczony towar trzeba zaksięgować w podatkowej księdze. Nie trzeba w niej natomiast wpisywać kwot otrzymanych za rozbity samochód ciężarowy oraz naczepę i wydatkowanych na naprawę lub zakup nowych takich samych środków trwałych.
Radca prawny może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wykorzystywany do celów służbowych inteligentny zegarek.
Rosnący rynek papierów wartościowych, a także sprzedaży i najmu nieruchomości – takie prawidłowości handlowe można wyczytać z rocznego podsumowania PIT za 2023 r.
Korzystanie z ulgi na innowacyjnych pracowników (IP) wiąże się z dodatkowymi obowiązkami działu kadrowo-płacowego. Konieczna jest właściwa rejestracja czasu pracy innowacyjnych pracowników, odpowiednie obliczenie wpłaty podatku i sporządzenie rocznej deklaracji PIT-4R z uwzględnieniem ulgi.
Ojciec może rozliczyć się razem z dziećmi dopiero w zeznaniu za rok, w którym orzeczono rozwód. Jeśli nie ma rozwodu, to formalnie jest żonaty i ulga mu nie przysługuje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas