Reklama
Rozwiń

W jaki sposób ująć w księdze wydatki na usługi remontowe

Nabyte przez przedsiębiorcę prace remontowe dotyczące mieszkań nabytych w celu ich odsprzedaży są elementem kosztu wytworzenia tych lokali. Powinny być wpisane w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów w cenie ich zakupu.

Aktualizacja: 22.09.2019 23:16 Publikacja: 20.09.2019 11:47

W jaki sposób ująć w księdze wydatki na usługi remontowe

Foto: 123RF

Przedsiębiorca (prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową) zajmuje się handlem nieruchomościami. Przedsiębiorca nabywa z rynku wtórnego od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, na podstawie aktu notarialnego, lokale mieszkalne w celu ich dalszej odsprzedaży. Nabyte lokale nie stanowią dla przedsiębiorcy środka trwałego, lecz towar handlowy. Wydatki na nabycie tych lokali przedsiębiorca ujmuje w kolumnie 10 podatkowej księgi. Zakupione lokale wymagają remontu (np. wymiana okien i drzwi, wymiana stolarki podłogowej, wymiana armatury łazienkowej i kuchennej, malowanie ścian itp.) w celu uzyskania lepszej ceny przy ich sprzedaży. Ponoszone koszty są dokumentowane fakturami i od tych faktur nie jest odliczany VAT. Po zakończeniu prac budowlano-remontowych, które stanowią generalny remont, lokal zostaje sprzedany bez zmiany jego przeznaczenia, tzn. pozostaje lokalem mieszkalnym. Czy koszty związane z usługami remontowymi powinny być ujęte w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 13 jako pozostałe wydatki czy w kolumnie 10 jako zakup towarów handlowych i materiałów? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa