Reklama
Rozwiń

Jak wykonawca rozliczy obciążenie go kosztami wykonawstwa zastępczego

Gdy upust cenowy nie był przewidziany w umowie o roboty budowlane, nie można go uznać za rabat potransakcyjny będący podstawą do obniżenia podstawy opodatkowania.

Aktualizacja: 16.05.2021 10:43 Publikacja: 16.05.2021 00:01

Jak wykonawca rozliczy obciążenie go kosztami wykonawstwa zastępczego

Foto: Adobe Stock

- Umowy o roboty budowlane zawierane z inwestorem przez wykonawców, czyli firmy budowlane często zawierają harmonogram prac, który określa daty zakończenia poszczególnych robót. Zdarza się, że w toku realizacji projektu wykonawcy nie dotrzymują ustalonych terminów, a inwestor, na podstawie zapisów umowy, zleca wykonanie pracy wykonawcom zstępczym, ponosząc z tego tytułu koszty (które wcześniej były uwzględnione w cenie należnej wykonawcy). Zdarza się, że inwestor otrzymuje od wykonawcy fakturę na całość prac (pomimo, że częściowo nie były one przez wykonawcę zrealizowane) i nie kwestionuje wynagrodzenia należnego wykonawcy, ale kosztem wykonania zastępczego obciąża wykonawcę na podstawie noty księgowej. Wykonawcy w takiej sytuacji z reguły wystawiają faktury korygujące, traktując obciążenie tymi kosztami jako upust cenowy. Czy w takiej sytuacji obniżka ceny udzielona przez wykonawcę inwestorowi jest dla wykonawcy podstawa do obniżenia podstawy opodatkowania VAT i uprawnia wykonawcę do wystawienia faktury korygującej? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa