Pakiet e-commerce: zmiany w rozliczaniu VAT dla sklepów i platform internetowych

Wprowadzone od 1 lipca przepisy pakietu e-commerce nakładają na platformy internetowe dodatkowe obowiązki w zakresie rozliczeń VAT dla „ułatwianych" przez nie niektórych typów transakcji towarowych.

Aktualizacja: 15.08.2021 17:53 Publikacja: 15.08.2021 00:01

W ocenie unijnego ustawodawcy zmiana zasad rozliczeń VAT w odniesieniu do transgranicznego handlu elektronicznego ma na celu m.in. uszczelnienie systemu i usprawnienie poboru podatku, zwiększenie efektywności egzekwowania tych kwot przez organy podatkowe, a finalnie ograniczenie skali dotychczasowych strat w zakresie przychodów publicznych poszczególnych państw UE. Unia Europejska, dostrzegając istotne straty w zakresie przychodów publicznych, a także związane z tym zakłócenia konkurencji na rynku UE wprowadziła, w ramach zmian wynikających z pakietu VAT e-commerce, określone rozwiązania mające przeciwdziałać tym stratom z perspektywy VAT. Przykładowo, jednym z rozwiązań jest likwidacja funkcjonującego w UE zwolnienia z VAT dla importu towarów o niskiej wartości (do kwoty 22 euro). Kolejny istotny mechanizm, mający usprawnić pobór VAT na transakcjach e-commerce, dotyczy transakcji zawieranych za pośrednictwem platform internetowych między sprzedawcami będącymi podatnikami a nabywcami, którzy statusu podatnika nie mają (transakcje B2C). Zakłada on częściowe „przeniesienie" w określonych przypadkach obowiązków dotyczących rozliczeń VAT z wielu pojedynczych sprzedawców (w tym z krajów trzecich) na podmioty prowadzące platformy internetowe (interfejsy elektroniczne) ułatwiające dokonywanie dostaw towarów na odległość do konsumentów zlokalizowanych na terenie UE (nie tylko w Polsce). W konsekwencji, obowiązujące od 1 lipca 2021 r. zmiany wprowadzające nowe obowiązki w zakresie VAT dla platform internetowych, należy ocenić jako istotne wyzwanie i formę rewolucji w rozliczeniach VAT, z którą zmierzyć się muszą zarówno same platformy, jak i szeroki krąg sprzedawców.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Fundusze inwestycyjne rozliczamy sami
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jaki podatek od wynagrodzenia za zakaz konkurencji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Praca zdalna nie wyklucza podwyższonych kosztów podatkowych
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Firma zwolniona z VAT wystawi fakturę tylko na żądanie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Aby zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych, trzeba mieć dokumenty