Aktualizacja: 20.08.2021 17:19 Publikacja: 21.08.2021 09:00
Foto: Adobe Stock
Interpretacje indywidualne mają zapewnić jednolite stosowanie przepisów prawa podatkowego. Zgodnie z art. 14k ordynacji podatkowej, zastosowanie się do interpretacji nie może szkodzić wnioskodawcy. W praktyce okazuje się jednak, że nawet uzyskanie korzystnego stanowiska organów podatkowych może nie dać podatnikowi zakładanej ochrony.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej coraz częściej wzywa podatników do uzupełnienia podanego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Powstaje wówczas pytanie, jakiego rodzaju informacji może wymagać fiskus. W takiej sytuacji znalazła się podatniczka, która zapytała o właściwą dla jej usług stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Fiskus w wezwaniu do uzupełnienia wniosku o interpretację zażądał od niej, by określiła kod PKWiU właściwy dla jej działalności. Jeśli podatniczka tego nie zrobi w terminie siedmiu dni, to jej wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia. Problem w tym, że podatniczka nie ma pewności, jaki PKWiU będzie właściwy.
W tym roku podatnik samodzielnie rozliczy dochody z inwestycji w fundusze kapitałowe w zeznaniu PIT-38. Termin m...
Wynagrodzenie za zakaz konkurencji należy zakwalifikować do tego samego źródła przychodów, z którego osoba objęt...
Pracownik wykonujący pracę zdalną, mieszkający poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, ma prawo...
Podatnik zwolniony podmiotowo z VAT nie musi udokumentować fakturą bądź rachunkiem odprzedaży nadwyżki energii e...
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Przedsiębiorca może wprowadzić do firmy i rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów prywatne rzeczy, które zamie...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas