Aktualizacja: 29.04.2025 01:31 Publikacja: 12.09.2021 11:13
Foto: Adobe Stock
Drożejące uprawnienia do emisji dwutlenku węgla to realny problem spółek energetycznych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 3 września 2021 r. (0111-KDWB.4010.9.2021.1.MJ) rozstrzygnął jak rozliczyć wydatki na ich nabycie. Są to koszty bezpośrednio związane z przychodami.
Z pytaniem w tej sprawie zwróciła się spółka zajmująca się wytwarzaniem ciepła i energii elektrycznej w elektrociepłowniach. Jej instalacje objęte są Europejskim Systemem Handlu Emisjami (EU ETS), którego celem jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla w sposób opłacalny i ekonomicznie efektywny. Przedsiębiorstwa energetyczne zobowiązane są do przestrzegania regulacji w zakresie emisji gazów cieplarnianych (w tym wynikających z ustawy z 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych). W celu zagwarantowania konkurencyjności, wytwórcom ciepła przydziela się (zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2019/331 z 9 grudnia 2018 r.) określony darmowy wolumen uprawnień do emisji. Wolumen ten zmniejsza się z roku na rok, a dodatkowo w kolejnych fazach systemu EU ETS zmniejszeniu ulega pula przydzielanych uprawnień. Według szacunków bezpłatne uprawnienia w latach 2021–2025 będą stanowić ok 10–15 proc. rocznych wielkości emisji. Od 2021 r. bezpłatne uprawnienia do emisji nie są przyznawane dla wytwórców energii elektrycznej z wyjątkiem sytuacji przewidzianych w dyrektywie 2003/87/WE.
W tym roku podatnik samodzielnie rozliczy dochody z inwestycji w fundusze kapitałowe w zeznaniu PIT-38. Termin m...
Wynagrodzenie za zakaz konkurencji należy zakwalifikować do tego samego źródła przychodów, z którego osoba objęt...
Pracownik wykonujący pracę zdalną, mieszkający poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, ma prawo...
Podatnik zwolniony podmiotowo z VAT nie musi udokumentować fakturą bądź rachunkiem odprzedaży nadwyżki energii e...
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Przedsiębiorca może wprowadzić do firmy i rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów prywatne rzeczy, które zamie...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas