Aktualizacja: 20.09.2021 10:42 Publikacja: 19.09.2021 09:27
Foto: Adobe Stock
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 14 lipca 2021 r. (I SA/Gl 487/21).
Spółka jest właścicielem budynku, który będzie pełnił rolę domu studenta. Studenci będą korzystali z pomieszczeń w budynku akademika odpłatnie, na podstawie zawartej umowy najmu. Płatności z tytułu umowy najmu będą przypadały na spółkę jako wynajmującego. Głównym przeznaczeniem budynku będzie zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych studentów uczelni wyższych, z tym że dla pełniejszej realizacji funkcji mieszkalnej, budynek będzie obejmował także: pomieszczenia zajmowane przez administrację obiektu, pomieszczenia techniczne i magazyny materiałów zużywanych w bieżącym utrzymaniu budynku, pomieszczenia przeznaczone na wynajem dla podmiotów komercyjnych, w szczególności dla sklepów, kawiarni, siłowni i innych rodzajów działalności, których funkcjonowanie w pobliżu zwiększa komfort zamieszkiwania w obiekcie. Spółka nie wyklucza sytuacji, w której będzie dysponowała wolnymi lokalami komercyjnymi i będzie je wynajmowała podmiotom, których przedmiot działania nie jest związany z zapewnieniem mieszkańcom komfortu (np. na biuro kancelarii prawnej). Jednocześnie, konstrukcja budynku powoduje, że przekwalifikowanie go do zastosowań innych niż mieszkalne (np. na budynek biurowy lub siedzibę instytucji) wymagałoby przeprowadzenia przebudowy o bardzo szerokim zakresie, obejmującej m.in. całkowitą zmianę układu pomieszczeń.
1 stycznia 2025 r. wejdą w życie liczne zmiany w podatkach. To już ostatni dzwonek, żeby się z nimi zapoznać i odpowiednio przygotować do nich swoje systemy finansowo-księgowe.
Od 1 stycznia 2025 r. spora część przedsiębiorców będzie zobowiązana do raportowania szczegółowych danych finansowych w ustandaryzowanym formacie elektronicznym. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego CIT.
Od stycznia 2025 r. małe przedsiębiorstwa będą mogły korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie tylko w kraju swojej siedziby działalności gospodarczej, ale również w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Płatnik nie musi pobierać podatku u źródła od dywidendy wypłacanej zagranicznemu podmiotowi, gdy odbiorca korzysta w stosunku do tej dywidendy ze zwolnienia o charakterze przedmiotowym na podstawie przepisów implementujących dyrektywę PS.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
Substrat majątkowo-osobowy odzwierciedla zaangażowanie personelu i aktywów jednostek składowych grup międzynarodowych w danej jurysdykcji. Jego uwzględnienie pozwala zmniejszyć kwotę należnego globalnego podatku minimalnego.
Z przyjemnością oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie dodatku „Administracja”. Sporo miejsca poświęcamy w nim kwestiom opodatkowania działalności samorządu terytorialnego oraz spółek komunalnych VAT.
Związanie oceną prawną sądu wyklucza możliwość zwrócenia się przez organ interpretacyjny, ponownie rozpoznający sprawę, o wydanie opinii klauzulowej.
Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z transakcją wniesienia aportem do spółki komunalnej nowo wybudowanej infrastruktury oświetleniowej.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził prawo gmin do stosowania własnej metody określania proporcji odliczenia VAT przy inwestycjach wodno-kanalizacyjnych. Uznał, że gminy mogą stosować metodę ilościową opartą na rzeczywistych pomiarach zużycia wody i odprowadzania ścieków zamiast standardowej metody określonej w rozporządzeniu.
Wypłacane gminom odszkodowania z tytułu wycinki drzewostanu na potrzeby inwestycji drogowych stanowią w istocie wynagrodzenie za świadczoną usługę i podlegają opodatkowaniu VAT.
Wniesienie infrastruktury komunalnej do spółki gminnej rodzi wiele wątpliwości interpretacyjnych w zakresie opodatkowania VAT. Przełomowy wyrok WSA w Gdańsku może jednak wskazywać kierunek zmian w podejściu do tej problematyki.
Opinia szefa KAS w zakresie ewentualnego nadużycia prawa, w kontekście postępowań interpretacyjnych, co do zasady, nie ma charakteru wiążącego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas