Aktualizacja: 28.09.2021 08:20 Publikacja: 28.09.2021 12:50
Foto: Adobe Stock
Spółka zamierza eksportować towary na rynek amerykański. Procedura organizacji tej sprzedaży ma być następująca. Towary klientom w krajach trzecich, na zlecenie spółki będzie dokonywać firma kurierska. Firma kurierska będzie również obsługiwała odprawę celną poprzez swojego przedstawiciela (X), a dodatkowo będzie współpracować w USA z partnerem (Y), jako podmiotem działającym na rzecz firmy kurierskiej i odpowiedzialnym za wysyłki kurierskie już na terytorium USA. Firma kurierska wszystkie otrzymane przesyłki swoich klientów (w tym spółki) konsoliduje na jednej odprawie. W efekcie takiej odprawy zbiorczej otrzymuje się jeden komunikat zbiorczy IE-599 (gdzie nadawcą jest firma kurierska, odbiorcą partner Y, zgłaszającym przedstawiciel X). Na potwierdzeniu wywozu IE-599 w tabeli „Pozycje towarowe" wskazany będzie jeden kod, dotyczący towaru którego jest najwięcej w odprawie. Dokumenty: wiele numerów przesyłek. Oznacza to, że transport towaru, podobnie jak procedura celna, będzie rozpoczynał się w Polsce, wywóz towaru będzie potwierdzany przez polski organ celny na dokumencie IE-599. Do jednego komunikatu zbiorczego IE-599 podłączona będzie lista wysyłkowa, która zawiera wielu nadawców i odbiorców oraz wiele faktur, różne ilości, wartości i waluty. W zakresie współpracy z firmą kurierską firma otrzyma dostęp do systemu firmy kurierskiej (tzw. API), gdzie widoczne jest powiązanie unikatowego numeru przesyłki z numerem faktury sprzedażowej spółki, a także finalnym odbiorcą w USA. Oznacza to, że za pomocą API możliwe będzie śledzenie, pod unikalnym numerem listu, losów przesyłki. Unikalny numer listu będzie niezmienny od nadania przesyłki do jej doręczenia, będzie powiązany w API z odbiorcą przesyłki, a także z fakturą sprzedażową wystawioną odbiorcy przez spółkę oraz zawartością przesyłki. Unikatowy numer listu będzie się także znajdować na zbiorczym dokumencie IE-599. Również na zestawieniu do faktury za usługi kurierskie, wskazany będzie również numer dokumentu IE-599 zbiorczego, na którym została wysłana dana przesyłka. Przy nadawaniu przesyłki do USA spółka zobowiązana będzie do wprowadzenia w systemie API danych nadawcy i odbiorcy przesyłki. Dane odbiorcy muszą zawierać: imię, nazwisko, adres e-mail, na który odbiorca otrzyma powiadomienie od lokalnych organów celnych z linkiem do opłacenia cła. Dostawy od spółki na rzecz klientów rosyjskich realizowane będą na podstawie reguły INCOTERMS-DAP. Czy możliwe będzie zastosowanie stawki O proc. w zakresie dostaw, dla których spółka otrzymywać będzie zbiorcze potwierdzenia IE-599?
1 stycznia 2025 r. wejdą w życie liczne zmiany w podatkach. To już ostatni dzwonek, żeby się z nimi zapoznać i odpowiednio przygotować do nich swoje systemy finansowo-księgowe.
Od 1 stycznia 2025 r. spora część przedsiębiorców będzie zobowiązana do raportowania szczegółowych danych finansowych w ustandaryzowanym formacie elektronicznym. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego CIT.
Od stycznia 2025 r. małe przedsiębiorstwa będą mogły korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie tylko w kraju swojej siedziby działalności gospodarczej, ale również w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Płatnik nie musi pobierać podatku u źródła od dywidendy wypłacanej zagranicznemu podmiotowi, gdy odbiorca korzysta w stosunku do tej dywidendy ze zwolnienia o charakterze przedmiotowym na podstawie przepisów implementujących dyrektywę PS.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Substrat majątkowo-osobowy odzwierciedla zaangażowanie personelu i aktywów jednostek składowych grup międzynarodowych w danej jurysdykcji. Jego uwzględnienie pozwala zmniejszyć kwotę należnego globalnego podatku minimalnego.
Jak wynika z danych Eurostatu mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) stanowiły w Unii Europejskiej 99 proc. liczby firm importujących i 98 proc. firm eksportujących w każdym roku w okresie od 2017 do 2022 r.
Sprzedaż towarów do krajów poza Unię Europejską traktowana jest dla celów podatkowych jako eksport. Po spełnieniu warunków określonych w ustawie o VAT przedsiębiorca może do tej dostawy zastosować zerową stawkę podatku.
W przypadku dostawy lokalu razem z wyposażeniem może dojść do sytuacji, w której sprzedający będzie musiał rozpoznać kilka odrębnych transakcji i zastosować do nich różne stawki VAT.
Jeśli doszło do zastosowania zawyżonej stawki VAT, podatnik może dokonać korekty również w przypadku sprzedaży paragonowej. Odmowa zwrotu nadpłaty musi być poparta analizą, która wykaże, że podatnik nie poniósł ekonomicznego ciężaru podatku.
Po tym, jak wysiadł silnik inwestycji napędzający PKB, wyłączył się motor eksportu. Teraz dławi się ostatni silnik – konsumpcji.
Górnicze koncerny oligarchów de facto nie mają z czego płacić podatków. Co druga spółka węglowa w Rosji jedzie na stratach i to dużych. Wynik finansowy całego sektora stał się w tym roku ujemny. Strata za trzy kwartały to równowartość 3,5 mld zł.
Brytyjski „reset z Europą”, na który mocno stawia ten kraj, szczególnie po niedawnych wyborach parlamentarnych skutkujących zmianą władzy, nabiera tempa.
Co ciekawe to pogląd, który podzielają zarówno Komisja Europejska, jak i Węgry, które przewodzą w tym półroczu w Radzie Unii Europejskiej. Bruksela ma przygotować specjalną strategię dla unijnych MŚP w zakresie wsparcia ich eksportu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas