Aktualizacja: 18.10.2021 10:27 Publikacja: 17.10.2021 13:32
Foto: Adobe Stock
Przepisy z zakresu cen transferowych za 2020 r. teoretycznie nie zmieniły się znacząco w porównaniu do roku 2019. Jednak w praktyce spoczywające na podatnikach obowiązki i ryzyka związane z cenami transferowymi w pewnym stopniu różnią się od tych z zeszłego roku. W niniejszym artykule przedstawimy pokrótce, w jaki sposób zmierzyć się z obowiązkami cen transferowych za 2020 r.
Rok 2020 był rokiem szczególnym w kontekście Covid-19 i wiążących się z nim konsekwencji w zakresie cen transferowych. Wpływ pandemii wiąże się nie tylko na konieczności zawarcia w dokumentacji cen transferowych informacji na temat zmian na rynku i osiąganych wyników finansowych podatnika, ale także na uwzględnieniu i opisaniu wszelkich zmian w rozliczeniach w transakcjach kontrolowanych, w szczególności pod kątem ewentualnych restrukturyzacji.
Jeżeli zniszczenie firmowego majątku było następstwem zdarzenia losowego, a podatnik dochował należytej staranności w zabezpieczeniu przed nim, to ma prawo rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów powstałą stratę.
Tablety stają się powszechnym narzędziem pracy wykorzystywanym w wielu firmach bez względu na wielkość obrotów czy liczbę pracowników. Kwalifikowanie nabycia takiego składnika majątku zależy w dużej mierze od podatnika.
Podatnik może przechowywać wyłącznie w formie elektronicznej (na zewnętrznym serwerze) dokumenty fiskalne – w postaci raportów fiskalnych dobowych i miesięcznych – wystawione za pośrednictwem kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii.
Stwierdzenie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik VAT każdorazowo wymaga oceny odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Paradoksalnie we wszystkich debatach dotyczących odnawialnych źródeł energii najczęściej pomijamy najpopularniejsze z nich: biomasę.
Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała zwiększenie polskiego eksportu. Coraz więcej polskich firm rozważa rozszerzenie wymiany handlowej z Ukrainą. Jakie formalności powinni wziąć pod uwagę?
Minister finansów rozszerza paletę ułatwień dla podatników, którzy ucierpieli w czasie powodzi.
Jeśli nabyliśmy przedsiębiorstwo w drodze datio in solutum, nie możemy naliczać odpisów amortyzacyjnych od wartości firmy. Tak wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów.
Pieniądze i podział kompetencji – to główne osie konfliktów w spółkach. Gdy spory dotrą do sądów, szanse na wygraną trzeba szacować pół na pół – pokazuje najnowszy raport.
Możliwe są pewne ulgi w płatności bieżących rat kredytowych czy zobowiązań publicznych. Banki i urzędy deklarują, że będą wszystkie sprawy rozpatrywać indywidualnie. O automatycznych rozwiązaniach z tytułu klęski żywiołowej na razie nie ma mowy.
Fundowane pracownikom szkolenia mogą podlegać zwolnieniu z podatku. Fiskus potwierdza to w interpretacjach. Jakie są warunki skorzystania z ulgi?
Darowizny dla ofiar powodzi można odliczyć od dochodu i dzięki temu zmniejszyć podatek. Ale ulga ma limity i warunki. Część darczyńców z niej nie skorzysta.
Czy jeśli gmina przekazuje do spółki komunalnej wytworzoną infrastrukturę oświetleniową w postaci aportu, ma prawo odliczyć VAT ujęty na fakturach związanych z tą inwestycją?
Przy odliczaniu 50 proc. podatku od samochodu gmina musi uwzględniać też tzw. prewspółczynnik.
Sąd zawsze przy wymiarze kary bierze pod uwagę okoliczności obciążające dodatkowo sprawcę – mówi Barbara Piwnik, sędzia Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w stanie spoczynku.
Prokurator Generalny Adam Bodnar polecił przeprowadzenie gruntownej analizy akt postępowania w sprawie przeciwko Wojciechowi Pyłce, skazanemu na 25 lat więzienia za zabójstwo znajomego. W mediach pojawiają się nawet sugestie, iż może być to powtórka z głośnej sprawy Tomasza Komendy.
Ukraińców czeka ciężka zima, z przerwami w dostawie prądu nawet do 18 godzin na dobę. Unia Europejska chce temu zapobiec. Bruksela planuje eksport prądu od unijnych sąsiadów oraz pomoc w odbudowie zniszczonych przez rosyjskie ataki obiektów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W przyszłym tygodniu dojdzie prawdopodobnie do spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Donaldem Trumpem w USA.
Miliarder twierdzi, że urządzenie jego firmy Neuralink - Blindsight, które uzyskało ważny status FDA, będzie w stanie przywracać możliwość widzenia.
Powódź w południowo-zachodniej Polsce to „skutki działań wcześniejszych ekip i każda ze stron powinna uderzyć się w piersi” – ocenił gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.
Opublikowano ranking krajów oferujących najlepsze oraz najmniej korzystne warunki do życia dla kobiet. Jakie kryteria brano pod uwagę i na którym miejscu w zestawieniu uplasowała się Polska?
Chociaż od kilku dni Polacy z przerażeniem obserwują, jak żywioł niszczy południowo-zachodnią Polskę, nie powinni rezygnować z wyjazdu w Karkonosze, Beskid Śląski, a nawet do Kotliny Kłodzkiej. Duża część hoteli funkcjonuje bowiem normalnie, a górskie szlaki znów stają się dostępne dla odwiedzających - informuje Travelist.pl.
Mocna krajowa konsumpcja nie jest w stanie podtrzymać wzrostu przemysłu przy słabym eksporcie – komentują ekonomiści. Szans na szybkie odbicie raczej nie ma.
Spot reklamowy Warmii i Mazur został wyświetlony na platformie YouTube przez holenderskich odbiorców 1,8 miliona razy. Szczególne zainteresowanie regionem wykazywali mężczyźni i osoby w wieku 65+.
Powodzie należą do jednych z najbardziej niszczycielskich kataklizmów przyrody. Te, które od wieków nawiedzają niektóre obszary naszego kraju wydają się stosunkowo łagodne, porównując do tych, które dewastują inne regiony naszej planety.
Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie zdobyła prestiżową nagrodę. Zwyciężyła w konkursie International Architecture Awards 2024.
Ujawniono, że poszukiwany sprawca tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie - Łukasz Żak - miał aż pięć sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.
Spadek cen ropy o prawie 10 dol. poniżej poziomu zapisanego w budżecie Rosji grozi Kremlowi stratą 6 mld dol. Dziura w finansach Rosji będzie 2,6 razy większa od zaplanowanej. To oznacza prawdopodobnie cięcia w wydatkach socjalnych.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Do 23 września trwają konsultacje tzw. ustawy medialnej. Celem miało być wzmocnienie pluralizmu mediów, ale resort kultury „przy okazji” planuje likwidację prasy samorządowej. Organizacje samorządowe protestują. Bo nie taki był cel reformy samorządowej – pisze rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Rosyjscy sprzedawcy detaliczni uruchomili przedsprzedaż najnowszego iPhone'a firmy Apple, skutecznie omijając zakaz eksportu produktów tej firmy do Rosji i dając konsumentom szansę na zamówienie urządzeń w przedsprzedaży. Smartfony będą jednak o setki dolarów droższe niż w Stanach Zjednoczonych – informuje Reuters.
Kilkaset metrów od siedziby instytucji europejskich zaczynają się dzielnice biedy, brudu i krwawych rozliczeń gangów.
"Spodziewamy się nie zgadzać z Kamalą Harris w wielu kwestiach, ale uważamy, że posiada ona niezbędne cechy, aby pełnić funkcję prezydenta, a Donald Trump nie" - napisali w liście otwartym byli urzędnicy ds. bezpieczeństwa narodowego z szeregów Partii Republikańskiej.
Polska jest dla nas rynkiem możliwości. Chcemy inspirować turystów przyszłości. Mamy wszystko, co lubią Polacy: wspaniałe muzea, świetną kuchnię, piękne plaże i przyrodę - mówią przedstawiciele prowincji Bizkaia w Kraju Basków, którzy przyjechali do Warszawy na spotkanie z polską branżą turystyczną i mediami.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2024 r. wyniosło 8.189,74 zł, co oznacza wzrost o 11,1 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 0,5 proc. rdr.
Poziom Odry we Wrocławiu ok. godziny 11 wyniósł 641 cm i przekroczył stan alarmowy o 191 cm. - Fala kulminacyjna już przechodzi przez Wrocław - oświadczył prezydent miasta, Jacek Sutryk.
Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, odmawiając rejestracji małżeństwa dwóch kobiet - uznał w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
Wrocławscy kierowcy, którzy zabezpieczyli swoje samochody przed powodzią parkując je na trawiastym wzniesieniu, otrzymali od policji wezwania na komendę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas