Aktualizacja: 24.10.2021 02:00 Publikacja: 24.10.2021 02:00
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 2 lipca 2021 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP4-2.4012.274.2021.1.WH).
Wnioskodawcą jest podatnik VAT, który nabył zespół składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP). Transakcja ta nie podlegała opodatkowaniu VAT. Wśród składników składających się na ZCP na wnioskodawcę został przeniesiony m.in. ogół praw i obowiązków wynikających z dwóch umów o świadczenie usług związanych z przeprowadzeniem transakcji nabycia ZCP. Umowy te wchodziły w skład przedsiębiorstwa, z którego wyodrębniono i zbyto ZCP. Ich przedmiotem były usługi doradztwa biznesowego, w tym m.in. koordynacja i przeprowadzenie transakcji przeniesienia ZCP, negocjacje warunków oraz przygotowanie dokumentacji. Usługi te zostały wyświadczone przed transferem ZCP, ale faktury za nie zostały wystawione już na wnioskodawcę i opłacone po transakcji. Wnioskodawca kontynuuje działalność opodatkowaną VAT z wykorzystaniem składników nabytych w ramach transakcji nabycia ZCP. Majątku nabytego w drodze transferu ZCP nie wykorzystuje do działalności zwolnionej z VAT.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Darowizna lub spadek od członków najbliższej rodziny jest zwolniona z podatku. Kto dokładnie może z tego skorzystać i na co trzeba uważać, by tego zwolnienia nie stracić.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Rzeczpospolitej”:
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach dopłaty do kart na zajęcia sportowe dla pracowników.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas