Reklama
Rozwiń

Doradztwo przy transferze ZCP z prawem do odliczenia VAT

Podatnik może obniżyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z faktur dokumentujących zakup usług związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Publikacja: 24.10.2021 02:00

Doradztwo przy transferze ZCP z prawem do odliczenia VAT

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 2 lipca 2021 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP4-2.4012.274.2021.1.WH).

Wnioskodawcą jest podatnik VAT, który nabył zespół składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP). Transakcja ta nie podlegała opodatkowaniu VAT. Wśród składników składających się na ZCP na wnioskodawcę został przeniesiony m.in. ogół praw i obowiązków wynikających z dwóch umów o świadczenie usług związanych z przeprowadzeniem transakcji nabycia ZCP. Umowy te wchodziły w skład przedsiębiorstwa, z którego wyodrębniono i zbyto ZCP. Ich przedmiotem były usługi doradztwa biznesowego, w tym m.in. koordynacja i przeprowadzenie transakcji przeniesienia ZCP, negocjacje warunków oraz przygotowanie dokumentacji. Usługi te zostały wyświadczone przed transferem ZCP, ale faktury za nie zostały wystawione już na wnioskodawcę i opłacone po transakcji. Wnioskodawca kontynuuje działalność opodatkowaną VAT z wykorzystaniem składników nabytych w ramach transakcji nabycia ZCP. Majątku nabytego w drodze transferu ZCP nie wykorzystuje do działalności zwolnionej z VAT.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa