Reklama
Rozwiń

Jak zaksięgować daninę i fundusz solidarnościowy

Osoby, których dochody podlegające opodatkowaniu przekroczyły kwotę 1 mln zł muszą zapłacić z tego tytułu dodatkowy podatek. Należy go odpowiednio zaewidencjonować w księgach rachunkowych.

Publikacja: 26.10.2021 14:56

Jak zaksięgować daninę i fundusz solidarnościowy

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 30h ustawy o PIT, na osobach fizycznych ciąży obowiązek zapłaty daniny solidarnościowej w wysokości 4 proc. podstawy jej. Podstawę obliczenia daniny solidarnościowej stanowi nadwyżka ponad 1 mln zł sumy dochodów podlegających opodatkowaniu, osiągniętych m.in. z prowadzonej działalności gospodarczej, po ich pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne, dywidendy otrzymane od zagranicznych jednostek kontrolowanych oraz dochód z odpłatnego zbycia udziału w zagranicznej jednostce kontrolowanej, w części uwzględnionej w podstawie jego opodatkowania (podstawę obliczenia i kwotę należnej daniny solidarnościowej zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej, niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych). Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą są zobowiązani składać właściwym urzędom skarbowym deklarację o wysokości daniny solidarnościowej DSF-1, w terminie do 30 kwietnia roku kalendarzowego i w tym terminie wpłacić daninę solidarnościową. Na gruncie podatku dochodowego, danina solidarnościowa nie stanowi kosztu podatkowego (art. 23 ust. 1 pkt 66 ustawy o PIT).

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Strata stracie nierówna
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
KSeF. Czas przygotować się do e-fakturowania. Terminy, wymagania, kary
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydatki na samochód wpływają na opodatkowanie IP Box
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Trudne do wyceny wartości niematerialne – rola analizy DEMPE
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Strata powstała w wyniku oszustwa może być podatkowym kosztem