Aktualizacja: 09.11.2021 06:23 Publikacja: 09.11.2021 13:17
Foto: Adobe Stock
Nie inaczej jest w przypadku przekazywania na rzecz dzieci pracowników stypendium za dobre wyniki w nauce. Warto zatem wiedzieć, że przekazane stypendium nie stanowi przychodu pracownika (w tym przychodu ze stosunku pracy), a powstały z tytułu otrzymania świadczenia przychód powinien być rozliczany indywidualnie przez dziecko.
Określając skutki podatkowe przekazania stypendium dzieciom pracowników warto na wstępie wskazać, że przepisy ustawy o PIT nie definiują pojęcia „stypendium". W związku z tym, dla ustalenia jego znaczenia należy posłużyć się wykładnią językową. Zgodnie z definicją zawartą w Wielkim Słowniku Języka Polskiego, termin „stypendium" oznacza „pieniądze przyznawane komuś przez państwo, instytucję lub osobę prywatną za wiedzę oraz szczególne umiejętności w jakiejś dziedzinie po to, aby umożliwić dalszą naukę lub prowadzenie badań".
To, czy sprzedaż składników majątku jest opodatkowana, zależy od wielu czynników np. rodzaju aktywów, ich wartości, a także czasu, po jakim nastąpi ich zbycie.
Opodatkowanie sprzedaży odziedziczonych składników majątku zależy od rodzaju aktywów, ich wartości i od tego, jak długo były posiadane przez spadkodawcę. Zupełnie inne skutki wystąpią, gdy majątek został przekazany do fundacji rodzinnej.
Przedsiębiorca płacący kartę podatkową, który sprzedał samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej, nie zapłaci podatku od dochodu ze sprzedaży. Wysokość karty podatkowej nie jest uzależniona od osiąganych przychodów.
Istotnym zagadnieniem związanym z wejściem w życie przepisów o opodatkowaniu wyrównawczym jest odpowiednie ujęcie aktywów z tytułu podatku odroczonego.
W ostatnich interpretacjach dyrektor KIS zanegował możliwość uznawania za podatnika podatku u źródła rzeczywistego właściciela należności – jeżeli to nie on bezpośrednio ją otrzymuje – i zastosowania przysługujących mu preferencji.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Fiskusowi kilka lat zajmie sprawne nauczenie się narzędzi kontrolnych opartych na nowym systemie raportowania danych o CIT – przewiduje Ernest Frankowski, partner i założyciel firmy IT9 zajmującej się wdrożeniami technologii związanych z rozliczeniami podatków
Górnicze koncerny oligarchów de facto nie mają z czego płacić podatków. Co druga spółka węglowa w Rosji jedzie na stratach i to dużych. Wynik finansowy całego sektora stał się w tym roku ujemny. Strata za trzy kwartały to równowartość 3,5 mld zł.
Miejsce we wspólnym garażu czy komórka lokatorska, w dzisiejszych czasach nie są żadnym luksusem. A jeśli do tego są prawnie związane z mieszkaniem, to fiskus nie ma żadnych podstaw, żeby kwestionować czy odbierać od nich ulgę mieszkaniową w PIT.
Pracownikowi, który korzysta z firmowego roweru, trzeba naliczyć przychód według cen z wypożyczalni. Nie można go zmniejszyć o koszty – uznał fiskus.
Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na spotkania integracyjne pracowników i członków zarządu. Z innymi uczestnikami będzie problem.
Mieszkania, które są trwałymi pustostanami, podlegają podwyższonej stawce podatku od nieruchomości jak firmowe.
Rosyjski monopolista w eksporcie rurociągowym ropy i paliw zagroził zaprzestaniem inwestycji i remontów rurociągów, jeżeli Kreml podniesie podatek CIT do 40 procent. A taka decyzja ma już zgodę rosyjskiego parlamentu i czeka tylko na podpis Putina.
Do rzecznika praw obywatelskich cały czas wpływają skargi dotyczące trudności w skorzystaniu ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn po stracie osoby najbliższej. RPO wystąpił w tej sprawie do ministra finansów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas