Reklama
Rozwiń

Portal internetowy w spisie z natury

- Jestem przedsiębiorcą – czynnym podatnikiem VAT, prowadzę działalność gospodarczą związaną z programowaniem. W jej ramach stworzyłem portal internetowy. Portal ten, tworzyłem sam we własnym zakresie, a jedynie niektóre specjalistyczne prace zlecałem innym programistom, na co wystawiali oni faktury. Od nakładów związanych z wytworzeniem tego portalu przysługiwało mi prawo do odliczenia podatku naliczonego. Z przyczyn osobistych obecnie jestem zmuszony zakończyć prowadzenia działalności gospodarczej. Wykreślę swoją działalność z rejestru CEIDG i podatników VAT. Czy w takim przypadku, powinienem umieścić portal w spisie z natury towarów, a tym samym dokonać rozliczenia podatku VAT od wartości portalu? – pyta czytelnik.

Publikacja: 16.11.2021 13:06

Portal internetowy w spisie z natury

Foto: Adobe Stock

Opodatkowaniu podatkiem podlegają również towary w przypadku, o którym mowa w art. 14 ustawy o VAT (art. 5 ust. 3 zdanie pierwsze ustawy o VAT).

Opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, m.in. w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, będącego osobą fizyczną albo przedsiębiorstwem w spadku wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6 ustawy o VAT, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego (zob. art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa