Ujęcie księgowe minimalnego podatku dochodowego

W ramach Polskiego Ładu, od 2022 roku wprowadzony zostaje minimalny podatek dochodowy od osób prawnych. Zmiany przepisów podatkowych będą wymagały odpowiedniego ujęcia księgowego już od początku nowego roku obrotowego. A dodatkowo koniec roku to zwykle okres zatwierdzania budżetów na rok kolejny, które będą obciążone nowym podatkiem. Dlatego już teraz warto rozważyć ujęcie księgowe nowej daniny.

Publikacja: 14.12.2021 13:11

Ujęcie księgowe minimalnego podatku dochodowego

Foto: Adobe Stock

Minimalny podatek dochodowy (ang. Alternative Minimum Tax, AMT lub Minimum Alternate Tax, MAT) to rodzaj alternatywnego opodatkowania, mającego na celu ograniczenie ucieczki podatków dochodowych za granicę. Koncepcja takiej daniny nie jest nowa i była np. stosowana w USA do końca roku 2017, a obecnie funkcjonuje m.in. w Indiach czy na Węgrzech . Generalnie polega ona na obciążeniu opodatkowaniem firm, które w ramach funkcjonującego reżimu podatkowego nie płacą podatków w długim horyzoncie czasowym, co wydaje się ekonomicznie nieuzasadnione. Wychodzi z założenia, że jeśli podatnik prowadzi działalność, to powinien w długim okresie generować zyski podlegające opodatkowaniu. Jeśli tak jest, to w latach, w których generowane są straty lub bardzo niskie zyski podatkowe wprowadza się alternatywny sposób opodatkowania, który można rozliczyć w latach kolejnych. Zatem jeśli przydarzy się strata w jednym roku, to podatnik zapłaci podatek dochodowy, który następnie będzie mógł rozliczyć w latach kolejnych, w których wygeneruje odpowiednio wysoki zysk. Jeśli natomiast tego zysku w sposób trwały nie będzie, to podatek nie będzie możliwy do odzyskania.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo