Reklama

Ujęcie księgowe minimalnego podatku dochodowego

W ramach Polskiego Ładu, od 2022 roku wprowadzony zostaje minimalny podatek dochodowy od osób prawnych. Zmiany przepisów podatkowych będą wymagały odpowiedniego ujęcia księgowego już od początku nowego roku obrotowego. A dodatkowo koniec roku to zwykle okres zatwierdzania budżetów na rok kolejny, które będą obciążone nowym podatkiem. Dlatego już teraz warto rozważyć ujęcie księgowe nowej daniny.

Publikacja: 14.12.2021 13:11

Ujęcie księgowe minimalnego podatku dochodowego

Foto: Adobe Stock

Minimalny podatek dochodowy (ang. Alternative Minimum Tax, AMT lub Minimum Alternate Tax, MAT) to rodzaj alternatywnego opodatkowania, mającego na celu ograniczenie ucieczki podatków dochodowych za granicę. Koncepcja takiej daniny nie jest nowa i była np. stosowana w USA do końca roku 2017, a obecnie funkcjonuje m.in. w Indiach czy na Węgrzech . Generalnie polega ona na obciążeniu opodatkowaniem firm, które w ramach funkcjonującego reżimu podatkowego nie płacą podatków w długim horyzoncie czasowym, co wydaje się ekonomicznie nieuzasadnione. Wychodzi z założenia, że jeśli podatnik prowadzi działalność, to powinien w długim okresie generować zyski podlegające opodatkowaniu. Jeśli tak jest, to w latach, w których generowane są straty lub bardzo niskie zyski podatkowe wprowadza się alternatywny sposób opodatkowania, który można rozliczyć w latach kolejnych. Zatem jeśli przydarzy się strata w jednym roku, to podatnik zapłaci podatek dochodowy, który następnie będzie mógł rozliczyć w latach kolejnych, w których wygeneruje odpowiednio wysoki zysk. Jeśli natomiast tego zysku w sposób trwały nie będzie, to podatek nie będzie możliwy do odzyskania.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Wakacyjna amortyzacja
Reklama
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
E-commerce musi się przygotować do KSeF
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy warto prowadzić działalność w formie spółki komandytowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Motorówki, jachty i rowery wodne podlegają amortyzacji sezonowej
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Szacowanie oczekiwanych strat kredytowych wg MSSF 9 a ryzyko płynności
Reklama
Reklama
Reklama